29 March, 2024, 11:17

Alternator – usterki

Elektronika w dzisiejszych czasach to nieodłączny element każdego samochodu, sterowane poprzez nią jest niemal wszystko – wentylacja, wspomaganie kierownicy czy wycieraczki. Alternator, jako integralna część układu, jest więc niezwykle ważny dla działania całego samochodu.

Zadaniem alternatora jest wytwarzanie prądu i ładowanie akumulatora. Alternator jest częścią stosunkowo delikatną i trzeba powiedzieć, że wiele jego części jest narażonych na usterki. Awarie mogą być mechaniczne, lub elektryczne.

Gdy alternator w naszym samochodzie jest zepsuty, powinna nas o tym poinformować czerwona kontrolka z symbolem akumulatora. Jeśli świeci się ona po włożeniu i przekręceniu kluczyka w stacyjce to nie ma powodu do niepokoju – wszystko jest w normie. Powinna zgasnąć po uruchomieniu silnika. Jeśli są jakieś odstępstwa od tej normy, tzn. kontrolka nie świeci się po włączeniu zapłonu, lub miga przy pracującym silniku, bardzo możliwe, że występują problemy z ładowaniem. W takim wypadku warto sprawdzić pasek klinowy – przyczyną może być jego zerwanie bądź też poluzowanie.

Bardzo popularną usterką alternatora jest zużycie szczotek – jeśli nas to dotyczy, powinniśmy zauważyć niewyraźne, słabe światło kontrolki alternatora. Zepsute szczotki zwykle nie eliminują alternatora z użytku, wystarczy wymiana szczotek, która jest naprawą kosztującą kilkadziesiąt złotych, w zależności od typu alternatora.

Następną częścią, która jest wrażliwa na usterki, jest regulator napięcia. Jak sama nazwa wskazuje, jest on odpowiedzialny za utrzymywanie stałego (14,4 V) napięcia ładowania. Efektem niskiego napięcia może być niedoładowanie akumulatora i kłopoty z uruchamianiem jednostki napędowej, natomiast zbyt wysokie może zniszczyć akumulator.

Niekiedy kierowcy mają także problemy z układem prostującym (wadliwe diody etc.) bądź uzwojeniem twornika. Ich zakres i różnorodność jest natomiast dosyć spora, więc koszty naprawy takiej usterki mogą być różne.

Kolejną sprawą, jaką warto opisać jest uszkodzenie łożysk, które objawia się głośną pracą i wzrostem hałasu wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika. Wymiana łożysk nie jest specjalnie skomplikowania, nie kosztuje to też wiele pieniędzy. Gorzej jednak jak okaże się, że w naszym aucie obudowa alternatora jest pęknięta – może to oznaczać wymianę alternatora, który do najtańszych nie należy.

Jeśli musimy wymienić alternator, warto skorzystać z zamienników, dostępnych w sklepach motoryzacyjnych. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie pieniędzy, jednocześnie elementy takie charakteryzują się dobrą jakością, zbliżoną bądź równą oryginałowi. Alternatory produkują takie firmy jak np. Bosch, Valeo czy tez Hella.

Leave a Reply