18 April, 2024, 16:52

Najważniejsze informacje o układzie hamulcowym

Układ hamulcowy to bez wątpienia jeden z najważniejszych o ile nie najważniejszy układ w każdym samochodzie. To dzięki niemu jesteśmy w stanie zatrzymać nasz pojazd w dowolnym momencie. Jednak czy zawsze się to udaje i od czego to zależy? Jak to wszystko wygląda „od kuchni”? 

najwazniejsze-informacje-o-ukl-hamulcowymCodziennie poruszamy się po drogach do pracy, szkoły czy na zakupy. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo zawdzięczamy rozgrzanym do czerwoności, poprawnie działający tarczom, klockom i innym częściom hamulcowym w naszym samochodzie.

Jeśli mielibyśmy wyróżnić najważniejszy element układu hamulcowego, bez wątpienia na pierwsze miejsce wstawilibyśmy tarcze hamulcowe. Przejmują one blisko 90% ciepła powstałego w procesie hamowania dlatego dbanie o ich prawidłowy stan techniczny jest bardzo ważne. Należy pilnować aby nie starły się do podawanej przez producenta grubości. Zużyte tarcze nie są w stanie odebrać odpowiedniej ilości energi cieplnej, a co za tym idzie wydłużają drogę hamowania. Obecnie – dbając o nasze bezpieczeństwo i komfort – producenci wydają na rynek wentylowane tarcze hamulcowe o coraz to większej średnicy jednak mimo wszystko, bardzo ważne jest aby regularnie kontrolować ich stan.

Przejdźmy do klocków hamulcowych. Obecnie, są one wykonywane z materiału ciernego o wysokim współczynniku tarcia. Jednak tak jak wszystkie części, po pewnym czasie eksploatacji ścierają się i wymagają wymiany. Objawia się to najczęściej przez „ściąganie” samochodu na jedną stronę w momencie hamowania, czy wydawaniem nieprzyjemnego, piszczącego dźwięku. Zauważając takie problemy powinniśmy natychmiast rozważyć ich wymianę. Na jakie? Zdania są podzielone. Nowe, oryginalne klocki hamulcowe są drogie – wielu użytkowników chcąc zaoszczędzić decyduje się na tańsze zamienniki, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Są jednak i tacy którzy kupują i montują klocki sportowe, np. Ferodo, Brembo czy Mintex. Według testów motoryzacyjnych droga hamowania z takimi klockami jest o 10% krótsza niż w przypadku tych montowanych fabrycznie.

Wielu kierowców ignoruje fakt doboru odpowiedniego płynu hamulcowego. Wbrew pozorom jest to również bardzo ważny element całego układu. Co należy wiedzieć? Przede wszystkim wystrzegajmy się przechowywania płynów w otwartych, dużych lub nieszczelnych pojemnikach, gdyż są to specyfiki które bardzo łatwo wchłaniają wodę, między innymi z powietrza. Nie uzupełniajmy zbiornika płynem który 3 miesiące stał w otwartej butelce na półce w wilgotnym pomieszczeniu. Pamiętajmy aby zadbać o szczelność zbiorniczka płynu hamulcowego oraz regularnie sprawdzać stan przewodów hamulcowych.

Producenci części hamulcowych starają się z każdym dniem poprawiać nasze bezpieczeństwo na drodze, które i tak jest na wysokim poziomie. Mimo to pamiętajmy, że poziom tego bezpieczeństwa zależy przede wszystkim od nas, od naszego stylu jazdy i umiejętności. Nawet najbardziej zaawansowane technologie nie są w stanie przewidzieć tego co zrobi kierowca, kiedy i jak zacznie hamować – one jedynie mogą nam to ułatwić.

www.Nowe-Hamulce.pl

Leave a Reply