19 April, 2024, 04:46

Świece zapłonowe

W każdym silniku benzynowym układ zapłonowy pełni bardzo ważną funkcję. Na układ zapłonowy składają się obwody niskiego i wysokiego napięcia. Zapraszamy do lektury krótkiego artykułu o świecach zapłonowych.

Obwód niskiego napięcia składa się przede wszystkim z akumulatora, z kolei wysoki z m.in. cewki zapłonowej, przewodów i świec zapłonowych. Świece w swojej pracy wykorzystują iskrę, która przeskakuje na ich elektrodach, i dzięki temu sprężona mieszanka może się zapalić wewnątrz komory spalania. Nic więc dziwnego, że jeśli chcemy usprawnić rozruch w naszym samochodzie, pierwszym elementem do wymiany powinny być świece. Poza tym, część ta odpowiada także za kulturę pracy silnika i zużycie paliwa w aucie.

Świece zapłonowe działają w ciężkich warunkach, przy wysokim napięciu, przez co bardzo istotne jest właściwa izolacja, odporność na wahania ciśnienia a także procesy chemiczne czy ogromne różnice temperatur.

Poza tym, świece odpowiadają za odprowadzanie ciepła na zewnątrz, bo w przeciwnym razie spaliłyby się w moment. Jak więc widzimy, świeca nie ma łatwego życia. Różnią się one wieloma czynnikami – gwintem, wykonaniem, materiałem, wartością cieplną, rozmiarem czy rodzajem elektrod.

Jak wygląda okres wymiany świec zapłonowych? Najczęściej wymienia się je po ok. 30 000 km. Czasem przy wyborze świec zapłonowych do swojego modelu samochodu pojawiają się problemy, zwróćmy więc uwagę na parametry świecy i skonsultujmy się ze sprzedawcą. Świece może nie są drogie bo kosztują zazwyczaj ok. kilkanaście złotych, jednak w aucie jest ich kilka, więc koszt ten trzeba pomnożyć.

Na rynku części samochodowych jest wiele rodzajów świec zapłonowych, m.in. te w których materiałem wykorzystanym przy produkcji są stopy irtu czy platyna. Na stan świec prócz przeviegu duży wpływ ma też ogólny stan techniczny samochodu, bowiem przykładowo w starszych samochodach na świecach zapłonowych łatwo gromadzi się osad, który jest uciążliwy przy przeskoku iskry.

Obecnie stan świec pomagają sprawdzić specjalne tabele, dostępne w internecie bądź w sklepach motoryzacyjnych. W tabelach tych zamieszczone są kolory oraz rodzaje osadu i przypisane im przypadłości silnika.

Użytkownicy starszej daty być może pamiętają, że kiedyś świece czyściło się szczotką. To bardzo niekorzystne działanie, które może przyczynić się do uszkodzenia świecy zapłonowej, a konkretniej porcelitowych izolatorów. Możemy więc tylko zaszkodzić naszemu układowi zapłonowemu. Pamiętajmy jednak, że układ zapłonowy to nie tylko świece, ale także i przewody wysokiego napięcia, cewka etc. Wszystkie te elementy powinny być sprawne.

Leave a Reply