Sprzęgło samoczynne

Posted Lipiec 15th, 2015 in Artykuły by Redakcja

Sprzęgło samoczynne to typ sprzęgła, dzięki któremu możliwe jest łączenie lub rozłączenie jego członów bez jakiejkolwiek interwencji użytkownika. Łączenie następuje wskutek zmian zadanych parametrów pracy sprzęgła. Sposoby tej zmiany to między innymi wykorzystanie odśrodkowej siły bezwładności, zmiana przenoszenia momentu obrotowego oraz kierunku ruchu wirowego. Continue Reading »

Koło dwumasowe

Posted Sierpień 20th, 2012 in Artykuły by Redakcja

Koło dwumasowe to element coraz częściej występujący we współczesnej motoryzacji. Mimo swojej pomysłowości i nowoczesności, nie jest on wolny od wad, i mimo że pozytywnie wpływa na pracę silnika i skrzyni biegów w samochodzie, wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji. Continue Reading »

Sprzęgło samochodowe

Posted Styczeń 18th, 2012 in Artykuły by Redakcja

Chyba każdy kierowca zdaje sobie sprawę jak ważną funkcję sprawuje sprzęgło w samochodzie. Element ten odpowiada za przenoszenie momentu obrotowego na koła, czyli innymi słowy łączy silnik z wałem napędowym. W przypadku sprzęgła, możemy zwykle mówić o trzech, podstawowych częściach: tarczy, docisku i łożyska oporowego. Continue Reading »