Znane przysłowie mówi: „dobry zwyczaj – nie pożyczaj”. Gdyby jednak wszyscy go przestrzegali, nie istniałyby wypożyczalnie samochodów, narzędzi czy maszyn budowlanych. Potrzebując cokolwiek nawet na chwilę, trzeba by było taką rzecz kupować. Prowadzenie wypożyczalni oraz wypożyczanie niestety wiąże się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, z których najbardziej prawdopodobną jest ryzyko uszkodzenia sprzętu. Szczególnie na uszkodzenia narażone są maszyny budowlane i elektronarzędzia. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki miejsca ich pracy.
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego a zniszczenie maszyny – co robić?
Po pierwsze nie wolno panikować i próbować naprawiać maszynę na własną rękę. Takie działanie może spowodować dodatkowe uszkodzenia, a co za tym idzie, zwiększyć koszy naprawy. O zaistnieniu uszkodzenia należy niezwłocznie poinformować firmę, która sprzęt wypożyczyła. Ważne jest to, by informować niezależnie od przyczyny uszkodzenia – czy wynika ono z błędu użytkownika, czy nie. W zależności od tego, na jakich warunkach wypożyczalnia maszyn udostępniła nam urządzenie konieczne będzie rozliczenie jego naprawy. Najczęściej firmy oferujące wynajem maszyn budowlanych deklarują się dostarczyć sprawny sprzęt, ale nie biorą jednocześnie odpowiedzialności za uszkodzenia mechaniczne, które może spowodować użytkownik poprzez niewłaściwe wykorzystanie maszyny.
Koszty naprawy
Najczęściej jest tak, że osoba, która wypożyczyła maszynę musi pokryć część lub całość kosztów naprawy. Warunki najmu ustala zawsze wypożyczalnia sprzętu budowlanego. Najczęściej firma oferująca wynajem maszyn nie chce współdzielić kosztów naprawy sprzętu z klientem, który go popsuł. Decydując się na wypożyczenie sprzętu należy dokładnie przeczytać umowę i zapoznać się z instrukcją obsługi. Korzystanie ze sprzętu zgodnie z przeznaczeniem jest zazwyczaj gwarancją awarii i uniknięcia dodatkowych kosztów.