4 December, 2023, 23:28

Czas na wymianę amortyzatora

Wszystkie części, nawet te od najlepszych producentów kiedyś się zużywają. Nie omija to również amortyzatora, który jest głównym elementem układu zawieszenia.

Amortyzator nie tylko dba o nasz komfort podczas jazdy, ale też o bezpieczeństwo. Czasami jednak trudno wyzuć, kiedy przychodzi czas na jego wymianę.

Odpowiedni moment

amorkiJak stwierdzić zużycie amortyzatora? Nie ma konkretnego cyklu, tak jak dzieje się to np. w przypadku opon. Amortyzator wymienia się wtedy, kiedy ten się zużyje i można to zaobserwować. Do najczęstszych objaw zalicza się charakterystyczne stukanie, łatwo też wykryć to wjeżdżając w dołek lub dziurę – a o to na naszych drogach nietrudno. Czas na wymianę amortyzatora wykaże nam też każde okresowe badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów. Podczas takiego badania cały pojazd jest dokładnie sprawdzany, dlatego jeżeli nasz tłumik drgań będzie należało wymienić to specjaliści z warsztatu z pewnością o tym poinformują.

Wymiana

W starszych, kilkunastoletnich samochodach na wymianę amortyzatora może sobie pozwolić każdy, ale doświadczony kierowca posiadający stosowne narzędzia. Wymiana jest bezproblemowa, jednak tylko w autach o nieskomplikowanej konstrukcji np. w starych Volkswagenach Golfach czy równie popularnych Oplach Astra. Sprawa nie jest już taka prosta w przypadku nowych samochodów, gdzie mamy zawieszenie hydropneumatyczne tak jak w Citroenach czy też systemy kontroli jakości zawieszenia stosowane w BMW. W takich sytuacjach wręcz należy udać się do ASO lub dobrego mechanika.

Koszt

Amortyzatory z pewnością należą do tych części, w których jest bardzo duża rozbieżność cenowa. Koszty tych 148887-17mechanizmów wahają się od 100 do 1000 zł. Prosty, nowy  amortyzator do Golfa będzie kosztował niewiele ponad 100 zł, natomiast na taki sprzęt do nowego BMW serii 7 czy do nowej S klasy będziemy musieli być przygotowani na trzyzerową sumę. Niektórzy kierowcy decydują się na popularne używki, ale nie jest to wskazane – zarówno dla pasażerów jak i samego pojazdu. Kupno używanego amortyzatora ma sens jedynie do starszego samochodu, jednak na dłuższą metę jest to nieopłacalne i niebezpieczne. Decydując się na taki krok zafundujemy sobie częstszą wymianę, poza tym może to prowadzić do poważnych awarii samochodu.

Regularny serwis

Cykliczne sprawdzanie amortyzatora jest bardzo ważne nie tylko dla samochodu. Dlaczego? Im bardziej zepsuty jest amortyzator tym my- kierowcy i pasażerowie jesteśmy mniej bezpieczni, dlatego też musimy go regularnie serwisować i wymieniać. Uważajmy  na jezdni, omijamy wszelkie możliwe ubytki na drogach – dzięki temu amortyzator będzie sprawnie i długo służył.

współpraca z Autoamortyzatory.pl

Leave a Reply