Filtr powietrza jest podstawowym filtrem, montowanym niemal we wszystkich modelach samochodów. Dzieje się tak dlatego, że jednostka napędowa zużywa nie tylko paliwo, ale także i spore ilości powietrza, dostającego się do niej z atmosfery. Takie powietrze jest – w zależności od warunków – zanieczyszczone, bowiem znajdują się najczęściej w nim drobinki kurzu, kwarcu, piasek, sadza, spaliny etc. Żeby zanieczyszczenia te nie dostawały się do silnika, konstruktorzy stosują filtry powietrza, dzięki czemu tłoki i cylindry pracują w dobrych warunkach.
W obecnej dobie panuje tendencja, że producenci filtrów stosują wkłady filtrujące, zrobione z suchego, porowatego papieru. Przy wyborze filtra do naszego modelu powinniśmy decydować się na produkty znanych, renomowanych producentów – takich jak Filtron, Mann, Hengst czy Knecht. Spójrzmy też, czy wkład filtrujący posiada atest fabryczny producenta naszego auta.
Zazwyczaj filtry powietrza wymieniamy po przejechaniu 10-40 tysięcy km. W polskich warunkach jednak okres ten można skrócić, bowiem część ta nie należy do najdroższych, a może przynieść nam to wiele korzyści.
Jeśli się wahamy, zawsze możemy samodzielnie określić jego stan. Co do samej wymiany, większość producentów aut montuje filtr powietrza w specjalnej obudowie, do której dostęp jest prosty i nie powinien nastręczać problemów – warto więc samemu wymienić filtr ponieważ zaoszczędzimy na tym pieniądze i będziemy mieć satysfakcję z wykonanego zadania.