Nowe części samochodowe – RynekCzesci.com

Filtry kabinowe

W dzisiejszych czasach wykorzystywanie filtrów kabinowych w samochodach stało się standardem. W jakim celu instaluje się te części, jak są zbudowane i co ile należy je wymieniać – na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Filtr kabinowy, zwany również filtrem przeciwpyłkowym, ma kształt prostokątu i zazwyczaj umieszcza się go w okolicy podszybia. Zbudowany jest ze specjalnego materiału filtracyjnego, jakim najczęściej jest bibuła – niekiedy wzbogacona o węgiel aktywny.

Filtry kabinowe charakteryzują się dużą powierzchnią czynną i działają przez dłuższy czas. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza wpływającego do środka kabiny. W powietrzu z zewnątrz znajduje się bardzo dużo zanieczyszczeń, takich jak kurz, dym, asfalt, drobiny opon i kwarcu, pyłki roślin, zarodniki grzybów etc. W teorii, każda cząstka o średnicy większej niż 0,6 mikrona powinna zostać wychwycona przez filtr kabinow. Jeszcze dokładniejszy jest filtr przeciwpyłkowy z węglem aktywnym, który prócz wyżej wymienionych substancji wyłapuje także szkodliwe składniki gazów spalinowych oraz brzydkie zapachy.

Dzięki temu, możliwa staje się jazda w komfortowych warunkach – bez reakcji alergicznych, podrażnień układu oddechowego czy infekcji kataralnych. We wnętrzu auta jest też czyściej, przyjemniej pachnie itd.

Jak można się domyślić, filtr kabinowy z czasem się zużywa, kiedy przyjmuje i chłonie coraz więcej zanieczyszczeń. Kiedy osiąga kres swojej trwałości, zapycha się i przestaje przepuszczać powietrze.

Okres eksploatacji ciężko jest określić w sposób jednoznaczny, wszystko bowiem zależy od warunków tej eksploatacji. Wiadomo, że np. w warunkach miejskich zanieczyszczeń jest sporo, wymiana powinna być więc regularna. Zazwyczaj eksperci zalecają wymianą raz na rok lub co 15 tys. km przebiegu. Koszt filtra zależy od modelu samochodu i rodzaju samego filtra – czy jest to filtr standardowy, czy z węglem aktywnym. Najtańsze produkty możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Exit mobile version