30 October, 2024, 16:33

Płyn chłodniczy

Istnieje popularne powiedzenie, mówiące o tym, że jedną rzeczą jest samochód kupić, a drugą – utrzymać. Eksploatacja każdego auta wiąże się z mniejszymi bądź większymi wydatkami, a wielu kierowców chce je ograniczyć – często na siłę. Efektem tego jest zmniejszenie czynności serwisowych, którym poddawany jest ich samochód. Często ofiarą oszczędności pada płyn chłodniczy.

Jest to bardzo negatywne zjawisko, bowiem płyn jest bardzo ważny z punktu widzenia silnika i systemu chłodniczego auta. Powinniśmy zwrócić baczną uwagę na jego stan – tym bardziej, że jego obsługa nie tak prosta, jak się wydaje. Najczęściej mechanicy ograniczają się do kontroli poziomu i temperatury krzepnięcia płynu chłodniczego. Tymczasem, to nie wszystkie, istotne właściwości płynu chłodniczego. Każdy płyn zawiera środki przeciw pienne i antykorozyjne. Wraz z postępującą eksploatacją, właściwości te tracą na sile – gdy tak się stanie, układ chłodzenia jest narażony na liczne procesy degradacyjne.

Okres, po jakim należy wymieniać płyn chłodniczy zależy od wielu czynników – m.in. producenta auta czy płynu, który wykorzystamy. Konsekwencje zaniechania wymiany mogą być różne, ale niektóre są naprawdę poważne. Należy tu wymienić chociażby skutki korozji i możliwość uszkodzenia takich elementów jak pompa wodna, uszczelka głowicy lub chłodnica.

Co ciekawe, niektórzy producenci samochodów, tacy jak Ford czy Opel, nie uwzględniają wymiany płynu chłodniczego przez cały „żywot” auta. My jednak radzimy i tak wymienić płyn, np. po osiągnięciu danego przebiegu (chociażby po 140 tys. km) bądź po kilku latach od produkcji.

W przypadku naszej szerokości geograficznej, oferowane płyny chłodnicze są wyprodukowane w oparciu o glikol etylenowy. Jeśli kupujemy koncentrat, to od nas samych zależy temperatura krzepnięcia – zależna jest ona bowiem od proporcji wymieszania wody destylowanej z koncentratem. Jeśli kupujemy płyn chłodniczy gotowy do użycia, wystarczy go wpuścić do układu.

Jeśli nie znamy się zbytnio na mechanice pojazdowej, bezpieczniej jest udać się na wymianę płynu chłodniczego do profesjonalnego warsztatu niż podjąć się samodzielnej próby. W niektórych przypadkach wymiana nie jest taka prosta, a dodatkowo dochodzi kwestia utylizacji starego płynu. Wymiana polega na spuszczeniu go z chłodnicy i bloku silnika poprzez odkręcenie specjalnego zaworu i montażu nowej uszczelki aluminiowej.

Przy okazji wymiany warto także skontrolować pozostałe elementy układu chłodzenia, takie jak termostat czy chłodnica. Trzeba bowiem zaznaczyć, że układ składa się z kilku ściśle współpracujących ze sobą części, i gdy jest z nich jest niesprawna – reszta może wkrótce także ulec usterce.

Leave a Reply