Układy wtryskowe wymusiły na producentach samochodów instalację kolejnego komponentu, który pozwoliłby kontrolować ilość paliwa, które wpływa do silnika, a także dopasowywać jego odpowiednia objętość do jego potrzeb, aby uzyskać najbardziej efektywne spalanie. Dawniej całkiem spora i wytrzymała konstrukcja, dziś niewielkich rozmiarów element, który pozwala kontrolować ilość powietrza wsysanego przez silnik. O jakiej części mowa? O najciekawszych zagadnieniach z nią związanymi napiszemy w poniższym artykule.
Przepływomierz – na czym polega jego działanie?
Przepustnica, która otwierana jest wraz z pedałem gazu, tak naprawdę nie wyzwala dopływu benzyny, czy też oleju napędowego do silnika, ale powietrza. Moc silnika zależy od objętości powietrza, jaką można wtłoczyć do komory spalania. Stąd, jeśli chce zwiększyć się jego moc zwiększa się jego pojemność, a tym samym pozwala się, aby większa ilość powietrza mogła zostać umieszczona w komorze.
Stosunek stechiometryczny, który jest idealny dla reakcji spalania, wynosi 14.7. Jest to wartość uśredniona, która ulega niewielkim zmianom w zależności od intensywności pracy silnika, a także samego pojazdu. Przepływomierz ma za zadanie pilnować (a raczej rejestrować wartości przepływowe), aby ilość powietrza, która trafia do silnika była najbardziej odpowiednia do warunków, a także ustalonego stosunku (14,7 kg powietrza na jeden kilogram paliwa).
Polecane przepływomierze – dlaczego warto wybrać przepływomierz masowy?
Najchętniej kupowany i jednocześnie najbardziej nowoczesnym typem przepływomierza jest przepływomierz masowy powietrza. Umieszczany jest on w kanale dolotowym tuż przy filtrze powietrza. Regulacja ilości powietrza, które wsysane jest do silnika, oparta jest na rejestracji natężenia prądu, który jest potrzebny na utrzymania stałej temperatury w platynowym pręcie. Pozyskana informacja – dotycząca natężenia prądu, a tym samym ilości potrzebnego do schłodzenia pręta powietrza – przekazywana jest do komputera pokładowego, który reguluje ostatecznie jego ilość według stosunku stechiometrycznego.
Zapobiegnij usterce
Przepływomierz nie odmawia posłuszeństwa w sposób nagły i można się przed nią uchronić. Jeśli Twój pojazd szarpie, gaśnie, czy też wyczuwasz nierówną pracę silnika, skontaktuj się ze swoim mechanikiem, aby zbadać przyczyny tego zachowania.