Reflektor to podstawowy element każdego auta, warunkujący bezpieczeństwo i wygodę jazdy – szczególnie w nocy. Aby spełniał swoją funkcję w stu procentach, powinien być odpowiednio zaprojektowany i charakteryzować się wysoką jakością. Jeśli więc chcemy wymienić reflektor w naszym aucie, zwróćmy uwagę na produkt, który chcemy zakupić – jego pochodzenie, producenta, jakość, homologację etc.
Zamiennik zamiennikowi jednak nierówny, o czym warto pamiętać. Jeśli zakupimy reflektory Hella czy Bosch, jest to równoznaczne z tym, że kupiliśmy pełnowartościowy produkt o jakości oryginału. Jednym słowem – takie reflektory z czystym sumieniem zakładać można do swojego auta. Gorzej jednak z podróbkami i tzw. no-name’ami, które nie spełniają żadnych wymagań. Takie produkty nie posiadają atestów i parametrów pozwalających na ich poprawne ustawienie (niekiedy nie mają wyraźnej granicy światła i cienia). Lampy o których mówimy sprawiają także zagrożenie na drodze, oślepiając kierowców jadących z przeciwka. Przy kontroli służb mundurowych może się okazać, że zostanie nam odebrany dowód rejestracyjny, a przy przeglądzie technicznym – że nie uzyskamy niezbędnej pieczątki.
Kilku z naszych użytkowników zapytało nas, jak odczytywać oznaczenia zamieszczone na reflektorze. Otóż, w przypadku reflektorów najważniejsza jest litera E z liczbą umieszczoną w kółku. Litera E oznacza homologację na tenże produkt, natomiast cyfra w kółku – kraj homologacji reflektora. Po prawej stronie kółka znajdują się numery atestu. Zwróćmy także uwagę na występowanie strzałki na szkle reflektora. Jeśli znajdziemy taką, oznacza to, że reflektor jest przeznaczony do ruchu lewostronnego! Jeśli jej nie ma – do prawostronnego. Jeśli założymy reflektor nie przystosowany do dróg, po których się poruszamy, będziemy oślepiać nadjeżdżających kierowców.
Bardzo rzadkim przypadkiem są reflektory ze strzałkami z prawym i lewym grotem, występujące w niektórych samochodach. Oznacza to, że kierowca ma funkcję przestawienia wiązki światła.
Oprócz oznaczeń, o których wspomnieliśmy w naszym tekście, możemy spotkać się także z takimi znakami na reflektor jak: CR- mijania i drogowy, RL – do jazdy dziennej, B – przeciwmgielny, C – mijania, R – drogowy, C/R mijania lub drogowy. Z kolei litera H informuje nas o zastosowaniu w reflektorze żarówek halogenowych, tj. H1, H4, H7 natomiast D – ksenonowych. Parametry, które możemy jeszcze odczytać z obudowy reflektora to informacje o sile światła i tzw. kącie przewyższenia.