Użytkownicy zwykle pamiętają o wymianie części eksploatacyjnych, takich jak tarcze czy klocki hamulcowe. Niestety, większość nie jest świadoma tego, że to nie jedyne elementy układu hamulcowego, które mogą ulec zużyciu. Awarie systemu hamulcowego mogą być powiązane także z usterkami przewodów hamulcowych.
Korozja przewodów hamulcowych to nie rzadka przypadłość polskich użytkowników. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki naszego rynku samochodowego, bowiem przeciętny wiek polskiego samochodu wynosi około 10 lat. Ciężko wyznaczyć natomiast granicę, po której należy kategorycznie wymienić przewody na nowe. Eksperci podpowiadają, ze należy regularnie i na bieżąco kontrolować ich stan i wówczas, w razie ewentualnych usterek, dokonać wymiany. Głównymi skutkami eksploatacji przewodów hamulcowych są korozja i przetarcia.
Przewody hamulcowe powinny być wymieniane wtedy, gdy w trakcie kontroli zauważalne są nawet najdrobniejsze pęknięcia i obtarcia. Niezwykle niebezpieczna jest także korozja, na którą należy zwrócić szczególną uwagę – tym bardziej, że może zaatakować nie tylko z zewnątrz, ale także i w środku przewodów. Wpływ na korozję ma między innymi stan płynu hamulcowego, bowiem zużyty płyn ma właściwości higroskopijne, a więc wchłania wodę z otoczenia.
Wymiana przewodów hamulcowych nie należy do trudnych czynności serwisowych, choć możecie natrafić na pewne niedogodności, m.in. skorodowane przewody. Dobór odpowiedniego produktu pozostaje w gestii użytkownika. Na rynku motoryzacyjnym znajdują się zarówno przewody oryginalne, jak i tańsze zamienniki, których jakość coraz częściej nie od biega od tych droższych wersji. Warto natomiast zasięgnąć opinii ekspertów z http://www.nowe-hamulce.pl/przewody,hamulcowe,elastyczne/k,100035/, którzy z pewnością pomogą wam w doborze odpowiedniego modelu.