Sprężyny zawieszenia to bardzo istotne części układu zawieszenia. Sprawność i optymalna praca tych podzespołów odpowiada za utrzymanie masy auta i tłumienie drgań, które wynikają z jazdy po nierównej nawierzchni. Sprawne sprężyny zawieszenia wpływają nie tylko na komfort jazdy, lecz również przekładają się na żywotność pozostałych komponentów układu zawieszenia…
Oczywiście w zależności od samochodu jakim się poruszacie i typu jego konstrukcji sprężyny umiejscowione mogą być jako osobny element, który znajduje się pomiędzy dolnym wahaczem, a elementem nośnym nadwozia – na przykład podłużnicą. Sprężyny zawieszenia mogą być także zintegrowane z amortyzatorem.
Wymiana sprężyn zawieszenia na nowe
Pierwszą kwestią jest dobór odpowiedniego modelu. Pamiętajcie, by nie oszczędzać na tych podzespołach – sprężyny zawieszenia powinny być maksymalnie trwałe dlatego warto skorzystać z produktów znanych producentów, którym warto zaufać.
Niezależnie od rodzaju zawieszenia wymiany sprężyn dokonywać należy zawsze parami – podobnie jak ma to miejsce w przypadku amortyzatorów. Prace należy rozpocząć od uniesienia pojazdu i zdemontowania kół. Następnym krokiem jest rozpięcie zawieszenia poprzez odkręcenie sworznia wahacza, albo poprzez odkręcenie dolnego mocowania kolumny MacPhersona od zwrotnicy – w drugim przypadku cała kolumna po wymontowaniu przenoszona jest na stół warsztatowy w celu wymontowania sprężyn. Wykorzystuje się w tym celu specjalne narzędzie zwane ściskaczem lub kompresorem. Po wykonaniu powyższych czynności na amortyzator nakładana jest nowa sprężyna oraz zgodnie z zaleceniami producentów nowa osłona tłoczyska amortyzatora i jego odbój. Specjaliści radzą, by wówczas skontrolować również stan poduszek amortyzatora.
Kierowco nie zapominaj!
W przypadku, gdy wymiany sprężyn dokonano z powodu ich pęknięcia należy pamiętać, by po montażu nowych podzespołów prawidłowo sprawdzić geometrię zawieszenia, dzięki czemu zyskamy pewność, że parametry zawieszenia są w normie i że samochód nie zaskoczy nas na drodze oraz będzie zachowywał się w sposób możliwy do przewidzenia. Regularna kontrola stanu układu zawieszenia to konieczność, która zapewni waszemu autu dobrą jakość prowadzenia, poprawną geometrię i właściwą wysokość względem podłoża.