Nowe części samochodowe – RynekCzesci.com

Chłodnica cieczy

Chłodnica samochodowa, zwana również chłodnicą wody bądź cieczy, jest wykorzystywana w samochodach jako wymiennik ciepła, służący do chłodzenia silnika. To bardzo ważny element, warto więc wiedzieć o nim więcej.

Najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą chłodzenia silnika samochodowego to chłodzenia cieczą, które odbywa się przy pomocy wydrążonych kanałów w bloku i głowicy silnika, przez które przepływa czynnik chłodzący. W tym wypadku słowo „woda” jest użyte raczej w przenośni, bowiem w strefie klimatu umiarkowanego najczęściej wykorzystywaną cieczą jest roztwór glikolu etylenowego.

Proces chłodzenia wygląda następująco – czynnik chłodzący pompowany jest do chłodnicy przez pompę wody, która napędzana jest przez pasek rozrządu (wtedy wymieniamy ją także przy kupnie kompletu rozrządu) bądź klinowy. Chłodnica składa się z cienkich, poziomych lub pionowych rurek i z ożebrowania z cienkiej blachy, które zwiększa powierzchnię, na której zachodzi wymiana cieplna.

Chłodnice posiadają wlot powietrza, zwany często grillem bądź atrapą. To właśnie przez ten wlot, przepływa powietrze, napędzane niejako ruchem samochodu. Jeśli auto stoi i powietrze nie przepływa w dostarczającej ilości, z pomocą rusza wentylator, zamontowany tuż przy chłodnicy.

Mimo pozornie prostej budowy, chłodnice sprawują bardzo ważną funkcję i są tak skonstruowane, aby czynnik chłodzący nigdy nie osiągał temperatury powyżej punktu wrzenia. Z drugiej jednak strony układ chłodzenia dba o to, żeby silnika nie przechłodzić, i w tym celu stosowany jest termostat, który odpowiada za zamknięcie przepływu medium chłodzącego przez chłodnicę gdy jej temperatura spada poniżej 85 stopni Celsjusza.

Większość pojazdów – od samochodów osobowych po lokomotywy spalinowe – posiada chłodnicę. Istnieją co prawda małe auta czy motocykle, w których chłodzenie odbywa się za pomocą powietrza, ale są to przypadki marginalne. W trosce o nasze auta powinniśmy stale sprawdzać stan chłodnicy i czynnika chłodzącego, bowiem ich sprawne funkcjonowanie przełoży się na prawidłową pracę silnika.

Exit mobile version