2 December, 2024, 23:31

Części hamulców samochodowych

Chyba każdy zgodzi się z tym, że hamulce samochodowe są niezwykle ważnym elementem we wszystkich autach. Bez nich jazda nie byłaby możliwa. Istnieją różne ich rodzaje oraz wiele części, które tworzą całość. Popularne są choćby tarcze hamulcowe albo klocki ze względu na to, że często ulegają usterkom. Jednak wymiana tarcz hamulcowych jest  prosta i łatwo można w Internecie znaleźć instrukcję mówiącą, jak zrobić to samemu.

Hamulce bębnowe

Zdecydowana większość współczesnych samochodów z góry jest już wyposażona w hamulce tarczowe. Jednak w sytuacji, w której ma się do czynienia z małymi pojazdami, zdarza się jeszcze rozwiązanie bębnowe na tylnej osi. Ich działanie polega na rozpieraniu na zewnątrz szczęk (które znajdują się wewnątrz bębna) po naciśnięciu pedału hamulca. Obracają się one o mały kąt w stosunku do mocowań. Dlatego też dochodzi do styku powierzchni ciernych bębna oraz szczęk. W niektórych konstrukcjach układu hamulcowego istnieje tak zwane „samowzmocnienie”. Dzięki temu nie trzeba stosować podciśnieniowego układu wspomagającego.

W hamulcach bębnowych zwykle spotyka się hydrauliczny rozpieracz szczęk. Jest to mały cylinderek z płynem hamulcowym, którego skrajne powierzchnie poruszają się pod wypływem zwiększającego się ciśnienia, które powoduje wciśnięcie pedału hamulca.

Płyn hamulcowy, a sieć rozprowadzająca

W zamkniętej sieci obwodowej ciągle krąży nieściśliwa, higroskopijna ciecz. Napiera ona na cylinderki zacisków, a powoduje to zwiększające się ciśnienie. Dzięki temu dochodzi do dociskania okładzin ciernych do tarczy hamulcowej. To właśnie wtedy rozpoczyna się hamowanie pojazdu.

Pompa hamulcowa

Pompa z kolei jest odpowiedzialna za wytworzenie odpowiedniego ciśnienia w układzie. Wywiera to nacisk na tłoczki w zaciskach hamulcowych. Dzięki temu działaniu, okładziny mogą docisnąć się do tarcz hamulcowych.

Pompę hamulcową tworzy korpus wraz z sprężyną dociskową, pierścieniem uszczelniającym, tłokiem, cylinderkiem, a także wlotem oraz wylotem płynu hamulcowego.

Jak działa układ hamulcowy?

W dzisiejszych czasach hydrauliczne układy hamulcowe wykorzystują prawo Pascala. Dzięki temu, że ciśnienie w zamkniętym układzie hydraulicznym się nie zmienia, można zwielokrotniać siły nacisku na elementy robocze. Nacisk, który jest wywierany przez kierowcę na pedał hamulca powoduje, że w układzie powstaje ciśnienie cieczy, które równomiernie działa na każdą ściankę cylindra, czy tłoczka. Owa siła umożliwia łatwe dosunięcie okładzin ciernych do tarczy hamulcowej, co wywołuje tarcie.

Share

Leave a Reply