30 October, 2024, 16:33

Haki holownicze

Jeśli decydujemy się na kupno przyczepy z różnych powodów, oprócz oczywiście samej przyczepy czeka nas jeszcze jeden wydatek – mianowicie hak holowniczy. Jest to nieodłączny element każdej konstrukcji tego typu. Na rynku znajduje się wiele typów i modeli haków holowniczych, warto więc przyjrzeć się im w celu wybrania najkorzystniejszego rozwiązania.

kula-W5-STObowiązujące przepisy mówią, że wszystkie haki muszą mieć odczepiany zaczep kulowy. To właśnie sposób zdejmowania zaczepu jest najczęstszym kryterium podziału haków holowniczych.

Najtańsze, mało skomplikowane haki są wyposażone w zaczep kulowy przykręcany na śruby. Montaż i demontaż tego typu części jest bardzo prosty, natomiast trzeba poświęcić temu sporo czasu. Im droższy hak, tym bardziej zaawansowany mechanizm. Przykładem są tutaj np. zaczepy odejmowalne, wykorzystujące mechanizm zapadkowy. Dzięki temu, montaż możemy szybko przeprowadzić bez żadnych narzędzi – wystarczy wpiąć/wypiąć kulę z korpusu po przekręceniu dźwigienki (choć stosowane są także inne rozwiązania). Niektóre, droższe haki holownicze posiadają też specjalne systemy antykradzieżowe (zamki).

Na co musimy zwrócić uwagę, kupując hak holowniczy do naszego samochodu? Przede wszystkim na dwa parametry, tj. nacisk na zaczep kulowy i uciąg. Zazwyczaj nacisk na zaczep kulowy wynosi ok. 50-75 kg i dzięki temu parametrowi możemy określić wytrzymałość haka na siłę, która na niego napiera poprzez dyszel przyczepy. Jeśli w warunkach drogowych zostanie przekroczony ten próg, prawdopodobnie zostanie uszkodzony hak holowniczy, ale także i zawieszenia auta. Prostym testem na sprawdzenie nacisku jest próba podniesienia dyszla jedną ręką przed podłączeniem przyczepy.

Warto jednak zaznaczyć, że przed jakimkolwiek zakupem haka holowniczego należy sprawdzić, czy można go zamontować do naszego modelu samochodu. Niektóre auta nie mają bowiem możliwości montażu haków. Samochody różnią się od siebie sposobem montażu haka oraz jego lokalizacji w tylnej części podwozia.

Co ciekawe, problem z założeniem haka holowniczego będą mieć użytkownicy aut wyposażonych w instalację LPG. Problemem jest tutaj przewód LPG, który niekiedy to uniemożliwia. Odpowiada za przepływ paliwa do zbiornika.

Od strony prawnej, po montażu haka holowniczego należy przeprowadzić przegląd techniczny samochodu i zlecić zamieszczenie odpowiedniej informacji w dowodzie rejestracyjnym.

Leave a Reply