20 April, 2024, 00:09

Jak sprawdzić stan tarcz i klocków hamulcowych?

To, że hamulce są bardzo ważnymi częściami dla samochodu wie chyba każdy. To od nich zależy bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów. Z punktu widzenia użytkownika niezmiernie ważne jest więc, aby na wypadek jakiekolwiek usterki reagować szybko i zdecydowanie.

Układ hamulcowy to system złożony, składający się m.in. z klocków hamulcowych. W zależności od rodzaju układu hamulcowego na tylnej osi, mogą występować jeden lub dwa komplety (czasem na tylnej osi konstruktorzy wykorzystują bębny hamulcowe). Bębny hamulcowe jednak w ostatnim czasie tracą na popularności, i mniej więcej 90% obecnie produkowanych aut to samochody z tarczowymi układami hamulcowymi na przedniej i tylnej osi.

Stan klocków hamulcowych można łatwo określić samemu, po zdjęciu kół. Musimy zwrócić uwagę na otwory kontrolne w zaciskach hamulcowych i na specjalne rowki znajdujące się w okładzinach. Te rowki to nic innego a wyznacznik stopnia zużycia – gdy go nie widać, klocki nadają się do wymiany. Jeśli okaże się, że w naszym samochodzie należy wymienić klocki, pamiętajmy aby wybierać wyłącznie markowe produkty renomowanych producentów. Podrabiane klocki są nieodporne na obciążenia termiczne i mechaniczne, niekiedy mają też niedopasowany kształt do danego modelu samochodu. Z racji słabej jakości materiału ciernego, takie klocki hamulcowe są nietrwałe i skracają drogę hamowania. Jeśli więc kierujemy się rozsądkiem, lepiej wydać trochę więcej, a mieć czyste sumienie i spokój. Przy wymianie klocków warto wyczyścić i nasmarować prowadnice zacisków hamulcowych.

car brakes system

Oczywiście, przy każdej wymianie klocków należy sprawdzić także stan tarcz hamulcowych. Sprawdzamy, czy nie ma żadnych pęknięć czy zadrapań, i zwracamy uwagę na grubość tarczy – posiadają one określoną wartość graniczną, poniżej której eksploatacja tarczy jest niemożliwa. Jeśli dostrzeżemy na powierzchni tarczy przebarwienia czy przypalenia, warto sprawdzić tarcze pod kątem bicia. Bijące tarcze hamulcowe nadają się do natychmiastowej wymiany.

Nieco trwalsze niż tarcze hamulcowe są bębny hamulcowe, które jak wspominaliśmy na początku artykułu – mimo malejącej popularności trafiają do niektórych, nowych aut. Hamulce bębnowe dzielą się na automatyczne i ręczne – podział ten dotyczy sposobu zbliżenia szczęk do bębna. Jeśli dokonujemy czynności diagnostycznych na bębnach hamulcowych, warto zwrócić uwagę na cylindry do rozpierania szczęk w bębnach pod kątem ich szczelności. Raz na jakiś czas powinniśmy także odpowietrzyć układ hamulcowy i wymienić płyn.

O ile większość kierowców zdaje sobie sprawę z istoty hamulców koła, mało kto pamięta o kontroli technicznej hamulca ręcznego. Tymczasem przydaje się on w wielu niespodziewanych sytuacjach. Warto skontrolować np. stan linki, która ma tendencję do zacierania się.

One Comment

Leave a Reply