27 February, 2024, 14:43

Jakie są przyczyny ubywania oleju silnikowego?

Olej to bez wątpienia główny czynnik pracy silnika. Spełnia wiele ważnych funkcji, a jego ubytek może przynieść fatalne skutki w postaci awarii jednostki napędowej.

pouring engine oil from its plastic containerDzisiaj wiele silników to te z turbodoładowaniem. Dlatego za wycieki oleju w tym przypadku najczęściej winna jest turbosprężarka (nieszczelności w niej lub zatkanie przewodu odprowadzającego z niej olej). Turbosprężarka to bardzo delikatny element, więc jeśli tym bardziej samochód nie jest eksploatowany we właściwy sposób, może ona „puszczać” olej.

Także zużyte uszczelniacze mogą powodować szybsze zużywanie się oleju. W wyniku starzenia guma przestaje uszczelniać miejsca, gdzie ciśnienie oleju i przepuszcza na zewnątrz środek smarny. Także zużyte lub niesprawne tłoki i pierścienie tłokowe mogą spowodować wycieki oleju.

Wraz z wzrastającym przebiegiem, silniki stają się coraz mniej szczelne. W pewnym momencie na zewnątrz można zobaczyć zacieki zużytego oleju. Należy pamiętać, aby w przypadku nieszczelności nie należy zamieniać oleju na gorszy, gdyż to tylko spowolni i to o krótki czas okres naprawy.

O częstszej zmianie olejów powinni pamiętać kierowcy, który często korzystają z autostrad. Przy większych prędkościach olej zdecydowanie szybciej ubywa. Są również takie modele samochodów, gdzie zużycie oleju jest większe w porównaniu do średniej. W tym przypadku należy po prostu pamiętać o częstszej wymianie.

 

 

 

Leave a Reply