Klocki hamulcowe to bardzo ważny element układu hamulcowego, więc istotne jest żeby były one dobrej jakości i dopasowane do naszego modelu samochodu. W układzie hamulcowym każdy osobny element współpracuje ze sobą.
Idealnie dobrany klocek hamulcowy ma adekwatną wytrzymałość mechaniczną i termiczną do masy samochodu, dzięki czemu nie ulega zeszkleniu ani nie kruszy się na kawałki. Taki element ma taki sam współczynnik tarcia niezależnie od jego zużycia.
W dzisiejszych czasach od współczynnika tarcia w dużej mierze zależy poprawność działania układów takich jak ABS czy ESP. Jeśli użyjemy w aucie innych klocków niż te dedykowane, może się okazać, że system ESP w naszym aucie jest praktycznie nie działający.
Klocki hamulcowe to części eksploatacyjne, które należy na bieżąco wymieniać. W większości przypadków o zbliżającej się wymianie poinformuje nas czujnik zużycia. Najprostszy z nich, to czujnik mechaniczny, będący zwykłą blaszką umiejscowioną przy korpusie klocka, który wydaje z siebie charakterystyczny, piskliwy dźwięk kiedy klocki hamulcowe kończą swój żywot.
O wiele nowszym i bardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem jest elektroniczny czujnik zużycia, który przekazuje sygnał o konieczności wymiany do komputera pokładowego, co objawi się to nam zapalaniem odpowiedniej kontrolki na desce rozdzielczej.
Należy pamiętać, że kupno klocków o większym niż seryjnie współczynniku tarcia jest niekorzystne – skutkować to może gorszy dozowaniem siły hamowania i kłopotami z blokowaniem kół. Przy wymianie klocków należy także każdorazowo sprawdzić stan tarczy hamulcowej, odpowietrzyć układ i zmienić płyn hamulcowy, jeśli okaże się to potrzebne.
Osobiście zalecamy kupno klocków hamulcowych z wyższej półki, bowiem tylko takie produkty zapewniają nam jakość i trwałość. Do takich producentów zaliczyć można m.in. ATE, Bosch, TRW, Brembo, Ferodo, Textar czy Mintex.