Koło dwumasowe to element coraz częściej występujący we współczesnej motoryzacji. Mimo swojej pomysłowości i nowoczesności, nie jest on wolny od wad, i mimo że pozytywnie wpływa na pracę silnika i skrzyni biegów w samochodzie, wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji.
Koło dwumasowe występuje przede wszystkim w nowoczesnych dieslach. Praca tych jednostek wiąże się z występowaniem dużych drgań, które mają wpływ na przyspieszone zużycie skrzyni biegów, a także ze zmniejszeniem komfortu jazdy.
Drgania nasilają się, gdy samochód znajduje się „na luzie”, a więc biegu jałowym. Aby zneutralizować drgania z silnika, postanowiono opracować i zamontować dwumasowe koło zamachowe, zwane w mowie potocznej po prostu kołem dwumasowym. Część ta umiejscowiona jest na wale korbowym – pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów.
Po co wprowadzono koło dwumasowe, skoro samochody miały się dobrze na długo przed jego wymyśleniem? Głównym celem jest ochrona elementów skrzyni biegów i poprawa komfortu jazdy. Wykorzystanie koła dwumasowego doprowadziło do zmniejszenia drgań przy małych obrotach silnika, a także zenutralizowaniu charakterystycznego szarpnięcia, które ma miejsce w chwili załączania sprzęgła. Efektem ubocznym wykorzystania koła dwumasowego jest też obniżone spalanie paliwa (ok. 5% mniej) a także wydłużenie trwałości skrzyni biegów i synchronizatorów. Plusem stosowania koła dwumasowego jest także obniżenie opóźnienia przy dodawaniu przyspieszaniu.
Koło dwumasowe składa się z dwóch mas złączonych elementami sprężystymi, które odpowiadają za tłumienie wspomnianych drgań. Lecz nie są to jedyne części, w całym procesie biorą udział także sprężyny, ślizgi, amortyzatory, łożysko, zabierak i panewka.
Wadą koła dwumasowego jest wysoka awaryjność – zazwyczaj producenci deklarują trwałość koła na ok. 160 tys. km, w rzeczywistości jest to często o wiele mniej.
Symptomy zużytego bądź uszkodzone koła dwumasowego są najczęściej następujące – nierówna praca jednostki napędowej, drgania nadwozia i na biegu jałowym, hałasy ze skrzyni biegów, podczas zapłonu i wyłączania silnika.
W Europie coraz więcej samochodów produkowanych jest z kołem dwumasowym – Audi, BMW, Mercedes-Benz, Toyota, Volvo, VW czy Ford. Ogromnym minusem koła dwumasowego jest jego cena, co w połączeniu z awaryjnością stanowi nie lada problem dla wielu kierowców. Dla samochodów osobowych koszt koła dwumasowego wynosi zazwyczaj 1500 – 3000 PLN.
Leave a Reply