27 February, 2024, 12:46

Wycieraczki samochodowe

Ten kto jeździł autem z niesprawnymi wycieraczkami wie, jak może to być uciążliwe. Prócz dyskomfortu jest to również bardzo niebezpieczne, bowiem smugi i ograniczenie widoczności w deszczu utrudniają kierowcy jazdę.

Jeśli wycieraczki w naszym aucie nadają się do wymiany, musimy przed kupnem poznać kilka ich parametrów. Oprócz długości piór, trzeba także wiedzieć, czy zakupić wycieraczki klasyczne czy płaskie. Czym się charakteryzują te wycieraczki i jakie są różnice?

Wycieraczki płaskie

Wycieraczki te nazywane są także bezprzegubowymi. Charakteryzuje ich większa aerodynamika, co pozwala na zmniejszenie oporów powietrza i znakomitą pracę nawet przy dużych prędkościach. Płaskie wycieraczki nie mają problemów z korozją, świetnie przylegają do szyby i znakomicie sprawują się w zimie. Wady? Wysoka cena. Jeśli jednak jeździmy dynamicznie, z pewnością taki zakup się opłaca.

Inną sprawą jest to, że płaskie wycieraczki mogą sprawiać kłopoty w przypadku mocno wypukłych szyb. Powód jest prozaiczny – wycieraczki nie będą dobrze przylegać do szyby, przez co ich praca będzie po prostu… kiepska. Kluczowe jest więc dopasowanie wycieraczki do naszego modelu samochodu, zawsze kierujmy się ogólnodostępnymi katalogami lub zapytajmy się sprzedawcy.

Wycieraczki klasyczne

W przypadku wycieraczek klasycznych, ze stelażem, wybór jest w zasadzie łatwiejszy, wystarczy bowiem wybrać model z odpowiednim mocowaniem i o dobrej długości. W przypadku aut starszych często klasyczne wycieraczki to jedyny wybór, ponieważ producent może nie produkować płaskich wycieraczek dla starszych samochodów. Klasyczne wycieraczki są idealne dla użytkowników mniej wymagających, jeżdżących wolniej.

Zazwyczaj specjaliści wskazują na półroczny okres wymiany wycieraczek, w teorii bowiem zapewnia to najlepszą jakość pracy. Niezależnie jednak od tego, większość z nas wymienia wycieraczki kiedy zauważymy, że nie zbierają wody, piszczą etc. Przy kupnie wycieraczek trzeba też sobie odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie – czy zakup droższych wycieraczek oznacza, że będziemy mogli je wymienić znacznie później, niż standardowe?

Wszystko zależy od tego, jak intensywnie korzystamy z wycieraczek i czy o nie dbamy. Jeśli będziemy w zimie korzystać z wycieraczek jak ze skrobaczki, możemy być pewni, że długo pracować nie będą. W teorii droższe wycieraczki są wykonane z lepszych materiałów i powinny wytrzymać więcej, jednak nigdy takiej gwarancji nie ma. Wszystko zależy zatem od nas i naszych preferencji.

Leave a Reply