20 April, 2024, 06:29

Najważniejsze oleje samochodowe

Do właściwego użytkowania samochodu konieczne jest stosowanie odpowiednich płynów, dzięki którym auto będzie odpowiednio się nagrzewało, hamowało, czy chłodziło.

Olej silnikowy

Bardzo ważny jest właściwy dobór oleju, taki który zaleca producent w instrukcji samochodu. Co jakiś czas należy także sprawdzać stan oleju, a jeśli geyntka-motor-oilo będzie brakować, wtedy uzupełnić takim, który będzie miał te same parametry (najlepiej tym samym). Pomiaru dokonuje się bagnetem olejowym, przy wyłączonym, ale rozgrzanym silniku.

Płyn hamulcowy

Tak samo jak w przypadku oleju silnikowego, tak też z instrukcji pojazdu należy dowiedzieć się, jaki zastosować płyn hamulcowy. Wymieniać go należy średnio co 2 lata. Płyn hamulcowy absorbuje wodę z powietrza, a im więcej wody w płynie, tym gorsze jego właściwości. Jak się okazuje, 1% wody obniża skuteczność hamowania o 15%.

Płyn chłodniczy

Poziom płynu chłodniczego określa się na miarce zbiorniczka. Tutaj również nie jest dopuszczalne mieszanie płynów. Jeśli niezbędna jest dolewka, lepiej dolać wody niż inny rodzaj płynu, choć i to nie jest dobry pomysł. Co ważne, pomiaru płynu nie można robić gdy silnik jest gorący. Wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta poziom płynu, a odkręcenie korka wlewu może spowodować wybuch płynu, który może nas poparzyć. Brak płynu niebezpieczny będzie szczególnie latem, kiedy może dojść do przegrzania się silnika.

 

Leave a Reply