4 December, 2023, 22:43

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy w czasie jazdy to częsty problem, z którym muszą uporać się kierowcy. Najczęstszą przyczyną, którą wskazuje większość kierowców są opony, ale jak się okazuje przyczyny mogą być także inne. 2011-hyundai-genesis-coupe-gets-38-r-spec-model_4Najczęściej do rozwiązania problemu wystarczy wyważenie kół, jednak często czynność ta pozwala jedynie złagodzić problem. Wtedy trzeba szukać innych przyczyn.

Za  „bicie” kierownicy odpowiadać krzywa felga. W celu sprawdzenia, czy tak faktycznie jest można przełożyć koła między osiami (z tyłu na przód) i wtedy sprawdzić, czy kierownica będzie dalej drgała.

Kiedy wizyty u wulkanizatorów nic nie dają, wina nie leży po stronie kół. W takim przypadku można poddać samochód kontroli układu zawieszenia. Taki przegląd nie jest drogi, a może znaleźć przyczynę problemów z kierownicą. Szczególną uwagę powinno zwrócić się na końcówki drążków kierowniczych oraz tuleje przednich wahaczy.

Przyczyną często także okazują się luzy, które sprawdza się pod obciążeniem (samochód musi stać na kanale, a nie na podnośniku).  Winna może być także zużyta podpora wału napędowego.

Istnieje także możliwość znalezienia przyczyny samemu. Jeden z testów dotyczy samochodów z przednim napędem oraz ręczną skrzynią biegów. Kiedy kierownica zacznie wibrować należy wcisnąć pedał sprzęgła. Kiedy w momencie rozłączenia napędu drgania ustaną oznacza to, że wina leży prawdopodobnie w półosi. Drugi test można wykonać w samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Aby rozłączyć napęd, przy pojawiających się drganiach trzeba przesunąć lewarek zmiany biegów na położenie N (należy pamiętać, aby po takim manewrze nie dawać z powrotem na D).

 

Leave a Reply