Każdy właściciel samochodu z klimatyzacją prędzej czy później będzie musiał wymienić skraplacz klimatyzacji. Zapraszamy do lektury artykułu o tej części – postaramy się pokazać jak działa ta część, gdzie jest zamontowana i jak jest zbudowana.
Skraplacz klimatyzacji należy do elementów najbardziej narażonych na usterki i uszkodzenia układu. Nic więc dziwnego, że większość serwisów zajmujących się klimatyzacjami w autach osobowych zajmuje się głównie wymianą i montażem skraplacza (zwanego także niekiedy chłodnicą klimatyzacji). Równie często podejmowane są takie czynności jak odgrzybianie, uzupełnianie czynnika chłodzącego itp.
Skraplacz klimatyzacji nie jest częścią długowieczną, a to przede wszystkim ze względu na swoją lokalizację w aucie, a także materiał, z którego jest wykonany. Aluminium, bo właśnie z tego surowca zbudowany jest skraplacz, jest podatne na korozję – łatwo się utlenia, a połączenie soli i wilgoci jest dla niego niezwykle niebezpieczne. Zjawisko tego typu nazywane jest w fachowej nomenklaturze korozją elektrochemiczną, i doprowadza ono do perforacji chłodnicy klimatyzacji. Wpływa to na cały układ klimatyzacji, ze względu na wycieki płynu chłodzącego i oleju smarującego sprężarkę.
Co ciekawe, w niektórych auta wykorzystuje się specjalne sprężarki klimatyzacji o zmiennej wydajności. Tego typu podzespoły potrzebują permanentnego smarowania, i mogą zatrzeć niezależnie od tego, czy klimatyzacji jest używana, czy nie. Brak płynu chłodzącego może spowodować zatarcie sprężarki.
Jeśli skraplacz klimatyzacji nadaje się w naszym aucie do wymiany, nie powinniśmy zbytnio oszczędzać na częściach zamiennych. Produkty typu no-name to duże zagrożenie dla poprawnego działania układu, mogą być także o wiele trudniejsze do montażu. Skraplacze znanych, renomowanych firm oferowane są na rynku wraz ze wszelkimi niezbędnymi akcesoriami, które wykorzystać można przy montażu części.
Wielu ekspertów przy każdej wymianie skraplacza zaleca jednoczesną wymianę osuszacza klimatyzacji. Zazwyczaj ulega on bowiem degradacji, jeśli przyczyną usterki jest np. niedobór czynnika.
W warsztatach specjalistycznych po przeprowadzeniu montażu wykonuje się testy szczelności układu klimatyzacji. Wykonuje się to zwykle przy pomocy azotu. Jeśli jesteśmy pewni, że układ jest szczelny, uzupełnia się czynnik chłodzący i olej. Końcowym etapem jest oczywiście test klimatyzacji, nawiewów itp.
O tym jak układ klimatyzacji jest istotny dla naszego komfortu i bezpieczeństwa przekonał się niemal każdy kierowca. System ten nie ma szans na poprawną pracę, jeśli swojej roli prawidłowo nie odgrywa skraplacz klimatyzacji. Warto więc regularnie sprawdzać ten element, a w razie potrzeby natychmiast wymienić.
Leave a Reply