4 December, 2023, 21:52

Typowe usterki pompy wody

Pompa wody to bez wątpienia część narażona na wszelkiego rodzaju usterki. Warto poświęcić chwilę uwagi bo to właśnie uszkodzenia pompy wody mogą prowadzić do usterek innych części silnika, które często wymagają bardzo kosztownych napraw…

Istnieje wiele czynników zewnętrznych, które mogą spowodować awarię pompy. Wszelkie usterki należy potraktować z należytą troską, a sama pompa powinna być prawidłowo zamontowana – wówczas układ będzie działał właściwie.

Typowe usterki pompy wodyPas pompy – zerwanie, naciągniecie, niewłaściwe ustawienie

Może zdarzyć się taka sytuacja, że pasek po prostu się zerwie i będą widoczne gumowe ślady na kole pasowym. Przyczyną jest zazwyczaj nadmierne napięcie pasa oraz w niektórych przypadkach brak wymiany zużytego pasa, który powinien być zawsze wymieniany razem z pompą.

Do usterek może doprowadzić także niewłaściwe ustawienie pasa, co może również spowodować oderwanie się pierścienia regulującego lub podkładki koła pasowego. By upewnić się, że pasek założony jest poprawnie należy sprawdzić, czy wszystkie obracające się części tego podzespołu są właściwie nastawione. Pamiętajcie też, że z powodu różnych stopni zużycia wszelkie wałki napinające i nawijające powinny zostać wymienione razem z pompą.

Wycieki chłodziwa z uszczelki mechanicznej

Wyciek dużych ilości chłodziwa z otworu drenażowego wymaga wnikliwego zbadania. Bardzo częstą przyczyną jest użycie nieodpowiedniego chłodziwa lub chłodziwa zanieczyszczonego, w którym brud zadrapuje śliskie powierzchnie uszczelki – tłumaczą specjaliści z autochlodnice.com. – Zanieczyszczenie w starszych modelach jednostek napędowych jest także zależne od braku szczelności przy uszczelce głowicy cylindra oraz z przeciekiem gazów spalinowych do układu chłodzenia. Jeśli pojawią się problemy w zbiorniku wyrównawczym, to w niektórych przypadkach sprężyna uszczelki mechanicznej pompy może się zepsuć wskutek nadwyżki ciśnienia.

Ścinanie łopatek wirnika

Ciała obce w układzie chłodzącym mogą zniekształcić lub całkowicie odciąć łopatki wirnika. W niektórych przypadkach ciała obce są resztkami pozostałymi po rozerwaniu pompy zamontowanej poprzednio. Bardzo istotne jest tutaj upewnienie się, że układ został właściwie wypłukany i wyczyszczony zanim zdecydujecie się dodać nowy płyn chłodzący.

Użycie niewłaściwych płynów chłodzących

W takich okolicznościach korozja całej pompy wskazuje na to, że woda i sól znajdują się w układzie. Oczywiste jest, że płyn chłodzący nie jest zgodny ze specyfikacjami dostarczonymi przez wytwórcę pojazdu. Dlatego zanim zdecydujecie się na jego wymianę upewnijcie się, że zakupiliście odpowiedni płyn. W przypadku ewentualnych wątpliwości warto skonsultować się z mechanikiem, który pomoże wam w doborze odpowiedniego preparatu.

Leave a Reply