26 April, 2024, 07:58

Wymiana płynu hamulcowego: najważniejsze informacje

Zadaniem płynu hamulcowego jest przeniesienie na koła siły wywieranej przez kierowcę na pedał hamulca. Istotną rolę odgrywa tu temperatura i lepkość płynu. Na skutek dużej zawartości wody, temperatura wrzenia płynu hamulcowego może zbyt szybko spadać. Oznacza to, że w układzie hamulcowym mogą tworzyć się pęcherzyki pary wodnej, co grozi awarią całego układu hamulcowego.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność układu hamulcowego

Płyn hamulcowy służy jako medium transmisyjne. Gdy naciskasz pedał hamulca, główny cylinder zamienia zwiększoną moc stopy na ciśnienie hydrauliczne. Jest on następnie przekazywany do hamulców kół za pośrednictwem przewodów hamulcowych, co skutkuje hamowaniem samochodu.  Zatem regularnie sprawdzane przewody hamulcowe i wymieniany zgodnie z instrukcjami producenta płyn hamulcowy są gwarancją Twojego bezpieczeństwa na drodze.

Wymagania dotyczące płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy powinien być dostosowany do pojazdu i wymagań producenta. Dzięki temu jest on odporny na działanie wysokich temperatur, co jest bardzo ważne, ponieważ część ciepła powstającego podczas hamowania jest przekazywana do płynu hamulcowego. Jego zadaniem jest również ochrona elementów układu hamulcowego przed korozją i zużyciem.

Niewystarczająca ilość płynu hamulcowego może w skrajnych przypadkach doprowadzić do jego zagotowania. Podczas wrzenia płynu hamulcowego tworzą się pęcherzyki pary, które mogą zostać skompresowane. W efekcie impulsy hamulcowe nie docierają już do hamulców kół, a pedał hamulca zapada się w płytę podłogową.

Poza temperaturą wrzenia ważna jest również lepkość płynu hamulcowego. W nowoczesnych systemach sterowania szczególnie niska wartość lepkości jest warunkiem koniecznym dla niezawodnych procesów sterowania przebiegających w ułamkach sekundy. Dlatego wybór płynu hamulcowego o niewłaściwej lepkości może mieć fatalne skutki dla funkcjonowania nowoczesnych układów hamulcowych.

Rodzaje płynów hamulcowych

Amerykański Departament Transportu (DOT) określił minimalne wymagania dla płynów hamulcowych (https://www.iparts.pl/artykuly/dot-3-dot-4-a-moze-dot-5-1-jaki-rodzaj-plynu-hamulcowego-powinniscie-wlewac-do-swojego-auta,759.html) na podstawie norm bezpieczeństwa pojazdów mechanicznych (FMVSS). Zawarte w nich klasy różnią się temperaturą wrzenia na sucho i na mokro oraz lepkością.

Na rynku dostępne są płyny hamulcowe DOT 3, które stosowane są głównie w starszych pojazdach i nie powinny być mieszane z innymi płynami hamulcowymi. Płyny hamulcowe DOT 4 mają wyższą temperaturę wrzenia i są najczęściej stosowane w obecnych modelach. Z kolei na rynku amerykańskim największą popularnością cieszą się płyny hamulcowe na bazie silikonu (DOT 5). Nie należy go mylić z płynem hamulcowym DOT 5.1, który jest oparty na glikolu. Dlatego też płyn hamulcowy DOT 5.1 jest kompatybilny z wariantami DOT 3 i DOT 4. Płyn ten łatwo łączy się z wodą, temperatura wrzenia spada tylko minimalnie, co czyni go idealnym do ekstremalnych warunków pracy i wyścigów.

Share

Leave a Reply