Pozornie mogłoby się wydawać, że każdy kierowca wie, czym jest zawieszenie. Jednak czy na pewno? Jak się okazuje, tak naprawdę wielu kierowców nie wie, jakie funkcje pełni zawieszenie oraz z jakich elementów się składa. Nie każdy wie również o tym, że rozróżnia się różne rodzaje zawieszenia. Głównym kryterium podziału jest tutaj zależność kół.
Czym jest zawieszenie i jego rodzaje
Zasadniczo zawieszenie można określić jako część pojazdu odpowiedzialną za podtrzymanie nadwozia oraz jego połączenie z kołami. Składa się z licznych elementów, których omówieniem zajmiemy się w dalszej części artykułu. Budowa i sprawność zawieszenia odpowiadają również za przyczepność kół do drogi oraz właściwości trakcyjne auta.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieją różne rodzaje zawieszenia. Zawieszenie starszego typu to takie, w którym koła są od siebie zależne. W tym przypadku ruch jednego koła powoduje ruch drugiego koła. Niewątpliwie ma to wiele negatywnych konsekwencji i w trudnych sytuacjach na drodze utrudnia panowanie nad pojazdem. Zawieszenie tego typu nazywa się zawieszeniem zależnym i występuje ono jedynie w starszych samochodach. Nieco nowocześniejsze jest zawieszenie półzależne, w którym koła mają na siebie tylko częściowy wpływ. Natomiast najbardziej innowacyjne jest zawieszenie, w którym każde koło jest niezależne. W zasadzie jedyną przewagą zawieszenia zależnego nad niezależnym jest jego mniejsza awaryjność. Więcej ciekawych informacji na temat rodzajów zawieszenia znaleźć można na stronie www.autozawieszenie.pl.
Podstawowe części zawieszenia
Zawieszenie samochodu składa się z wielu części. Podstawowe elementy to: amortyzatory, wahacze oraz części sprężyste. Amortyzatory zalicza się do tak zwanych elementów tłumiących. Ich zadaniem jest tłumienie drgań powstających w czasie jazdy. Współpracują one ze sprężynami zawieszenia, które należą rzecz jasna do części sprężystych. Zestaw ten, o ile jest sprawny, gwarantuje brak wstrząsów w czasie jazdy. Jest to szczególnie ważne podczas pokonywania przeszkód pojawiających się na jezdni, ale także zawsze wtedy, gdy samochód wchodzi w ostry zakręt. W takich sytuacjach bardzo ważna jest również rola wahaczy. Zapewniają one utrzymanie prawidłowego toru jazdy. Wahacze to elementy metalowe, które łączą piasty kół z nadwoziem. Pomiędzy wahaczem a piastą oraz pomiędzy wahaczem a nadwoziem dodatkowo znajdują się tuleje. Więcej na temat poszczególnych części zawieszenia znaleźć można w poniższym artykule www.autozawieszenie.pl/budowa-zawieszenia-samochodu.