14 July, 2024, 07:25

Zawieszenie samochodu – czym jest i z czego się składa?

Pozornie mogłoby się wydawać, że każdy kierowca wie, czym jest zawieszenie. Jednak czy na pewno? Jak się okazuje, tak naprawdę wielu kierowców nie wie, jakie funkcje pełni zawieszenie oraz z jakich elementów się składa. Nie każdy wie również o tym, że rozróżnia się różne rodzaje zawieszenia. Głównym kryterium podziału jest tutaj zależność kół.

Czym jest zawieszenie i jego rodzaje

Zasadniczo zawieszenie można określić jako część pojazdu odpowiedzialną za podtrzymanie nadwozia oraz jego połączenie z kołami. Składa się z licznych elementów, których omówieniem zajmiemy się w dalszej części artykułu. Budowa i sprawność zawieszenia odpowiadają również za przyczepność kół do drogi oraz właściwości trakcyjne auta.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieją różne rodzaje zawieszenia. Zawieszenie starszego typu to takie, w którym koła są od siebie zależne. W tym przypadku ruch jednego koła powoduje ruch drugiego koła. Niewątpliwie ma to wiele negatywnych konsekwencji i w trudnych sytuacjach na drodze utrudnia panowanie nad pojazdem. Zawieszenie tego typu nazywa się zawieszeniem zależnym i występuje ono jedynie w starszych samochodach. Nieco nowocześniejsze jest zawieszenie półzależne, w którym koła mają na siebie tylko częściowy wpływ. Natomiast najbardziej innowacyjne jest zawieszenie, w którym każde koło jest niezależne. W zasadzie jedyną przewagą zawieszenia zależnego nad niezależnym jest jego mniejsza awaryjność. Więcej ciekawych informacji na temat rodzajów zawieszenia znaleźć można na stronie www.autozawieszenie.pl.

Podstawowe części zawieszenia

Zawieszenie samochodu składa się z wielu części. Podstawowe elementy to: amortyzatory, wahacze oraz części sprężyste. Amortyzatory zalicza się do tak zwanych elementów tłumiących. Ich zadaniem jest tłumienie drgań powstających w czasie jazdy. Współpracują one ze sprężynami zawieszenia, które należą rzecz jasna do części sprężystych. Zestaw ten, o ile jest sprawny, gwarantuje brak wstrząsów w czasie jazdy. Jest to szczególnie ważne podczas pokonywania przeszkód pojawiających się na jezdni, ale także zawsze wtedy, gdy samochód wchodzi w ostry zakręt. W takich sytuacjach bardzo ważna jest również rola wahaczy. Zapewniają one utrzymanie prawidłowego toru jazdy. Wahacze to elementy metalowe, które łączą piasty kół z nadwoziem. Pomiędzy wahaczem a piastą oraz pomiędzy wahaczem a nadwoziem dodatkowo znajdują się tuleje. Więcej na temat poszczególnych części zawieszenia znaleźć można w poniższym artykule www.autozawieszenie.pl/budowa-zawieszenia-samochodu.

Share

Leave a Reply