27 September, 2023, 11:01

Zepsute amortyzatory – objawy

W dzisiejszych czasach, amortyzatory są jednym z najbardziej istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodem. Mają one fundamentalny wpływ na utrzymanie kontroli nad pojazdem w trakcie jazdy oraz hamowania, z tego też względu powinniśmy dbać o to, aby zawsze były sprawne.

Poprawnie działające amortyzatory sprawiają, że jazda samochodem jest nie tylko bardziej bezpieczna, ale także zmniejszają drgania samochodu, co znacząco wpływa na komfort podróżowania. Z tego też powodu wielu fachowców radzi, aby w razie zaobserwowania jakichkolwiek objawów zepsutych amortyzatorów błyskawicznie udać do serwisu.

Do wspomnianych objawów możemy zaliczyć między innymi:

  • wyciek oleju z amortyzatora
  • nierównomierne zużycie opon
  • wydłużona droga hamowania
  • koła odrywające się od nawierzchni i podskakujące podczas ostrego hamowania
  • niepewnie prowadzenie się auta na zakrętach
  • „przestawianie” pojazdu w czasie pokonywania np. torów klejowych, uskoków
  • znaczne przechyły podczas zakrętów oraz efekt „pływania” i „bujania” auta

Dzięki znajomości tychże symptomów, użytkownik jest w stanie samodzielnie dostrzec potencjalny problem z amortyzatorami w swoim samochodzie, co może uchronić go od szeregu niebezpiecznych sytuacji takich jak: utrata przyczepności kół do nawierzchni i utrata panowania nad pojazdem, wydłużenie drogi hamowania, zmniejszenie komfortu podróżowania i szybszego zużycie opon.

Wielu ekspertów jest zdania, że amortyzatory to jeden z podstawowych elementów zawieszenia samochodu. Właśnie z tego też powodu, podobnie jak inne elementy auta, należy je regularnie (tj. dwa razy w roku) serwisować, bo dzięki temu polepszamy ich żywotność oraz bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Co do żywotności amortyzatorów – wiele zależy od samego kierowcy. Aby długo nam służyły i zapewniały komfort i bezpieczeństwo, zalecamy omijać widoczne dziury w jezdni, unikać gwałtownego wjeżdżania na krawężniki i przeciążania samochodu. Dodatkowo niezwykle ważne jest, aby dobór i serwis amortyzatorów dać w ręce ekspertom i o czym wielu kierowców zapomina – poprosić o wydruk na stacji kontroli pojazdów, dzięki czemu mechanik obsługujące nasze auto będzie miał ułatwione zadanie.

Share

Leave a Reply