29 March, 2024, 00:38

Co warto wiedzieć o płynie chłodniczym?

Zadanie płynu chłodniczego jest niezwykle ważne, gdyż zapobiega on przegrzewaniu silnika. Jednak zastanawiając się, jaki płyn chłodniczy wybrać, należy uwzględniać nie tylko jego skuteczność, ale również wpływ na poszczególne podzespoły, takie jak np. pompa wody. Co decyduje o jakości płynu chłodniczego? Jak dokonać najlepszego możliwego wyboru?

Czym jest płyn chłodniczy?

Przed podjęciem decyzji, jaki płyn chłodniczy wykorzystać, warto dowiedzieć się, czym on właściwie jest. Płyn chłodniczy to mieszanka glikolu oraz wody destylowanej. Zwykle, w celu osiągnięcia odpowiedniej konsystencji, koniecznie jest samodzielne rozcieńczenie mieszanki. Płyn chłodniczy posiada wyższą niż woda temperaturę wrzenia oraz niższą temperaturę krzepnięcia. Tym samym mieszanka glikolu i wody dobrze spełnia swoją funkcję w wysokich, jak i ujemnych temperaturach.

jaki płyn chłodniczy

Ponadto, w płynie chłodniczym zawierają się również dodatki antykorozyjne, które są niezwykle ważne dla żywotności silnika, jak również podzespołów układu chłodniczego. Ze względu na typ dodatków antykorozyjnych rozróżnia się organiczne i nieorganiczne płyny chłodnicze.

Glikol – niezbędny składnik płynu chłodniczego

Skład płynu chłodniczego nie jest zbyt złożony, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że podstawowy składnik, jakim jest glikol, może występować w dwóch postaciach. Obecnie wykorzystuje się jeden z następujących rodzajów glikolu:

  • glikol etylenowy
  • glikol propylenowy

Jeżeli chodzi o wpływ glikolu na silnik i podzespoły, w zasadzie nie ma żadnych różnic między oboma związkami chemicznymi. Jednakże glikol etylenowy jest substancją trującą, jak również szkodliwą dla środowiska. Mimo to, na jego bazie powstaje ponad 90% wykorzystywanych w Polsce płynów chłodniczych. Wynika to z tego, iż większość kierowców zastanawiając się, jaki płyn chłodniczy wybrać, kieruje się głównie ceną, a ta jest wyższa w przypadku ekologicznego glikolu propylenowego.

Jaki płyn chłodniczy – nieorganiczny czy organiczny?

Ze względu na rodzaj zastosowanych dodatków antykorozyjnych rozróżnia się:

  • płyny chłodnicze nieorganiczne – IAT (Inorganic Acid Technology)
  • płyny chłodnicze organiczne – OAT (Organic Aid Technology)

IAT to płyny, które tworzą grubą warstwę antykorozyjną. Są one zatem skuteczne, jednak grubość warstwy blokuje zawory oraz uniemożliwia pracę pompy w nowoczesnych samochodach, w których układy są ciaśniejsze. Płyny IAT stosuje się zatem tylko w starszych pojazdach, wyprodukowanych najpóźniej w połowie lat 90 ubiegłego wieku.

Płyny organiczne – OAT – tworzą zdecydowanie cieńszą warstwę antykorozyjną, przez co są kompatybilne z najnowocześniejszymi układami chłodniczymi. Cechują się również większą wydajnością, służąc sprawnie nawet 4-5 lat wobec ok. 2 lat żywotności płynów IAT.

Share

Leave a Reply