27 February, 2024, 13:16

Hatchback, sedan, czy kombi – jaki typ nadwozia wybrać?

Jedną z ważnych kwestii przy zakupie samochodu jest wybór nadwozia odpowiadającego naszym potrzebom. Również aspekty wizualne mają tutaj istotne znaczenie i często bez głębszego zastanowienia wybieramy samochód, który po prostu nam się podoba. Do wyboru mamy najczęściej hatchbacka, sedana oraz nadwozie typu kombi. Nie można również zapomnieć o minivanach, cabrio, oraz popularne w ostatnich czasach SUV-y. Czym warto kierować się przy wyborze nadwozia? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Sedan

Trójbryłowe nadwozie, w którym zastosowano wyraźne oddzielenie przedziału silnikowego od bagażowego. W ubiegłym wieku było to najbardziej popularne nadwozie na rynku i do dzisiaj kojarzone z luksusem i klasą premium. Zaletą sedanów jest duża przestrzeń oraz pojemność bagażnika. Za wadę można uznać problemy z parkowaniem oraz poruszaniem się w ciasnych miejscach. Koszty eksploatacji starszych sedanów ze względu na ich popularność nie są wysokie np. części do BMW 3 dostępne w sklepie iparts.pl cechują się niską ceną oraz wysoką jakością.

Rozróżniamy następujące rodzaje sedanów:

  • Sedan dwudrzwiowy (coupe) – zamknięte nadwozie z 4 do 6 miejscami siedzącymi. Posiada 4 szyby boczne, jednak tylko przednie są opuszczane. Zaletą “coupe” są sportowy charakter, natomiast wadą – mała przestrzeń
  • Sedan czterodrzwiowy – czyli limuzyna. Charakteryzuje się dużą przestrzenią dla kierowców oraz pasażerów. Posiada cztery opuszczane szyby boczne rozdzielone słupkami.
  • Hardtop – popularne sedany w latach 60. ubiegłego wieku w Ameryce. Wyróżniają się twardym, nakładanym i wykonanym z innego materiału niż reszta nadwozia dachem. Pomiędzy czterema całkowicie opuszczanymi szybami bocznymi nie ma słupków.

części do BMW 3

Hatchback

Nadwozia 2- lub 3-bryłowe charakteryzujące się ułatwionym dostępem do bagażnika nawet ze strony pasażerów, w ostatniej dekadzie wciąż zyskują na popularności. Tylna szyba w hatchbackach jest podnoszona razem z klapą bagażnika, natomiast tylne siedzenia mogą być złożone w celu zwiększenia przestrzeni bagażowej. Zaletą hatchbacków jest ułatwione poruszanie się w przestrzeniach miejskich oraz parkowanie.

Kombi

Nadwozie typu Kombi charakteryzuje się wydłużoną tylną częścią samochodu celem uzyskania jeszcze większej przestrzeni bagażowej. W przeciwieństwie do hatchbacków posiada trzy pary bocznych szyb. Bardzo często wyposażone są również w relingi dachowe umożliwiające przewóz rowerów, nart a nawet zamontowanie boxu dachowego. Kombi przypadnie do gustu rodzinom oraz osobom często podróżującym np. na kilkudniowe delegacje.

Share

Leave a Reply