27 February, 2024, 14:40

Filtry paliwa

Główną rolą filtrów paliwa jest oczywiście filtracja zanieczyszczeń znajdujących się w paliwie, zatem warto pamiętać o wymianie tego elementu. Da nam to pewność, że układ wtryskowy w naszym aucie będzie funkcjonował jak należy. Tym bardziej, że koszt filtra paliwa nie należy do najwyższych (zwykle to kilkadziesiąt złotych) a wymiana nie jest skomplikowana.

Na rynku znajdują się trzy, główne typy filtrów paliwa, a mianowicie filtry przewodowe do silników gaźnikowych, filtry Jetronic do silników z wtryskiem benzyny oraz filtry paliwa do silników wysokoprężnych.

Filtry paliwa są bardzo istotne, ze względu na ilość zanieczyszczeń znajdujących się w paliwie. Te trafiają do paliwa w trakcie produkcji, podczas transportu czy magazynowania. Poza tym, do paliwa mogą dostać się zanieczyszczenia i woda z powietrza poprzez odpowietrznik zbiornika.

Delikatne części układów zasilania są wrażliwe na zanieczyszczenia, korzystanie więc z filtrów paliwa jest całkowicie uzasadnione. Jeśli filtr paliwa jest niesprawny, przełoży się to na osiągi auta i płynność pracy, bowiem dopływ paliwa do silnika jest znacznie ograniczony.

Filtr paliwa znajdziemy najczęściej w komorze silnika bądź w podwoziu, w specjalnej obudowie. Niektórzy producenci montują filtr paliwa w zbiorniku, na pompie paliwowej – dostęp do takiego filtra jest mocno utrudniony.

Filtr paliwa zwykle należy wymieniać co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, ciężko jednak mówić o jednoznacznym przebiegu po którym należy to robić. Dobrym nawykiem jest wymiana wszystkich filtrów jednocześnie – w tym właśnie filtr paliwa. Szczególnie istotna jest wymiana w silnikach wysokoprężnych – w zimie olej napędowy ma tendencję do mętnienia i zwiększania swojej lepkości, a dodatkowo wydziela się parafina.

Wymiany filtra paliwa możemy dokonać samodzielnie, ponieważ nie jest to skomplikowana czynność serwisowa. Zazwyczaj musimy jedynie ściągnąć dwie opaski ściskające przewody, wyjąć stary filtr i założyć nowy.

Najlepsi producenci zajmujący się wytwarzaniem filtrów paliwa to m.in. Hengst, Bosch, Filtron, Mann czy Febi Bilstein. Warto pamiętać, że nie ma sensu oszczędzać na filtrach paliwa – jest to element stosunkowo tani, a montaż filtra paliwa o niskiej jakości może mieć opłakane skutki dla naszego auta.

Leave a Reply