27 February, 2024, 14:03

Sonda lambda

Sonda lambda to nieodłączny element układu wydechowego każdego samochodu. Znaleźć ją można w kolektorze wylotowym silnika benzynowego z katalizatorem. Objawy awarii sondy lambda mogą być niezbyt przyjazne dla użytkownika, bowiem silnik traci moc, a osiągi auta znacznie spadają.

Podstawową funkcją sondy lambda jest kontrolowanie zawartości tlenu w spalinach. Jest to rola istotna, bowiem mechanizm regulujący skład mieszanki paliwowo-powietrznej bez tych danych nie ma szansy działać poprawnie. Wszystko bierze się stąd, że mieszanka musi być stechiometryczna, a więc stosunek paliwa do powietrza kształtuje się na poziomie 1 kg spalanego paliwa przy 14,7 kg powietrza.

Jeśli jest inaczej, katalizator nie ma szans na prawidłowe oczyszczanie spalin. Wszystko to kontroluje sonda lambda, która określa, czy jednostka napędowa spala odpowiednią mieszankę paliwowo-powietrzną. Informacje przekazywane przez nią najłatwiej określić jako „za dużo” bądź „za mało”. Gdyby jednak sonda lambda była niesprawna, mechanizm sterujący układem wtryskowym zacznie działać w ramach trybu stałego.

Co oznacza to dla przeciętnego użytkownika? Przede wszystkim, odczujemy stratę mocy silnika i zwiększone zużycie paliwa. W takim stanie możemy bez pomocy laweciarza pojechać do warsztatu, jednakże powinniśmy to zrobić w miarę szybko – niekorzystny skład mieszanki paliwowo-powietrznej może uszkodzić katalizator.

Współcześnie, na rynku znajduje się wiele sond lambda, w których zastosowano podgrzewanie. Zwykle ich przydatność kształtuje się na poziomie 100-160 tysiącach przebiegu, co nie jest wynikiem złym. Trzeba bowiem powiedzieć, że warunki pracy sondy lambda są niekorzystne, ze względu na wysokie obciążenia termiczne i chemiczne.

Aby sonda lambda wytrwała duże przebiegi należy pamiętać, że czynniki takie jak olej czy woda w układzie wydechowym bardzo negatywnie wpływa na ten element. Z tego też powodu warto sprawdzać sondę lambda co 30 tys. km na specjalnym stanowisku diagnostycznym. W ten sposób unikniemy niespodziewanych komplikacji i zadbamy o układ wydechowy naszego samochodu.

Leave a Reply