22 November, 2024, 10:23

Historia żarówki samochodowej

Pierwsza żarówka samochodowa powstała w 1914 roku. Innowacyjny wówczas projekt oświetlenia samochodowego wyparł powszechnie stosowaną w dawnych czasach lampę karbidową. Systemy oświetlenia były udoskonalane przez kolejne dziesięciolecia, a wszystko po to, by stworzyć żarówkę, która w każdym aspekcie będzie odpowiadać użytkownikom – oczywiście z zachowaniem obowiązujących przepisów drogowych względem oświetlenia.

zarowka-samochodowaZa projekt pierwszej żarówki odpowiada holenderska firma Philips – obecnie światowy lider w zakresie oświetlenia. Auta z tego okresu poruszały się z niewielką prędkością – maksymalnie 30 km/h. Technologia oświetleniowa opierała się wówczas na prostych karbidowych lampach, które zapalano, uwaga, za pomocą zapałki. Oświetlały one drogę w przyzwoity sposób, za pomocą płomienia i zwierciadła, które miało na celu skierowanie światła na przód.

Pierwsza żarówka samochodowa

Inżynierzy firmy Philips szybko postanowili odpowiedzieć na konieczność zwiększenia widoczności na drogach. Pierwszą żarówkę samochodową nazwano Half Watt. Początkiem lat 20. upowszechniono elektryczne oświetlenie w motoryzacji. Słynny samochód Ford Model T stał się jednym z pierwszych aut seryjnie wyposażonych w żarówki Philips.

Dwa żarniki w żarówce

Prace szybko nabrały tempa. Wkrótce po zaprojektowaniu pierwszej żarówki powstał model, który posiadał dwa żarniki – odpowiedzialne osobno za światła mijania i drogowe. Podniosło to w znaczny sposób komfort jazdy poprawiając widoczność na drodze. Co więcej, takie rozwiązanie wyeliminowało problem oślepiania innych uczestników ruchu drogowego.

Ruch na drogach znacząco wzrósł, dlatego producenci oświetlania samochodowego postanowili pójść o krok dalej. Na rynek wprowadzono przełomowe, asymetryczne lampy, które umożliwiły lepsze oświetlenie prawej strony jezdni. Opracowano wówczas specjalnie przeznaczoną do tego typu lamp żarówkę samochodową, która poprawiła bezpieczeństwo użytkowników na drodze.

Żarówka halogenowa

Rewolucyjna żarówka halogenowa powstała w wyniku ciągłych prac nad udoskonaleniem technologii oświetlenia samochodowego. Żarówki halogenowe są nadal sukcesywnie wykorzystywane, a ich technologia stale rozwijana. Z badań wynika, że większość aktualnie poruszających się po drogach samochodów ma zamontowane właśnie żarówki halogenowe.

Pierwsze ksenony

Kolejnym przełomowym osiągnięciem w dziedzinie oświetlenia samochodowego było zastosowanie w samochodzie lamp ksenonowych. Zastosowanie tej technologii to kolejny krok ku poprawie widoczności na drodze, a co za tym idzie zwiększeniu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Charakterystyczne bladoniebieskie światło emitowane przez ksenony znacznie wpłynęło także na stylistykę pojazdu – pozwoliło na nadanie autom nowego stylowego wyglądu.

Technologia LED

Technologia wykorzystująca diody elektroluminescencyjne ma aktualnie ogromny wpływ na rozwój oświetlenia samochodowego. Popularne LEDy pozwalają nie tylko na lepsze oświetlenie drogi i poprawę bezpieczeństwa, ale umożliwiają również producentom samochodów na nadanie ich autom niepowtarzalnej, unikatowej stylistyki. Obecne reflektory samochodowe wykorzystujące technologię LED są bowiem jedną z niepowtarzalnych cech danego modelu pojazdu i i łatwo je rozpoznać.

Według specjalistów z http://swiatla-dzienne.pl przyszłość oświetlenia samochodowego zależy właśnie od rozwoju technologii LED, przy jednoczesnym rozwoju żarówek halogenowych i palników ksenonowych. Aktualnie prowadzi się także badania nad technologią reflektorów laserowych, co mogło by stanowić przełom w projektowaniu całej przedniej części samochodu. Zminiaturyzowane oświetlenie laserowe pozwoliłoby uzyskać nowatorski design pojazdu choćby poprzez uzyskanie niezwykle wąskich profili lamp przednich.

Leave a Reply