14 July, 2024, 07:21

Jaki rozrusznik samochodowy wybrać?

Odpowiednie dobranie oraz zakup rozrusznika samochodowego nie jest prostym zadaniem. Kluczowe jest tutaj zwrócenie szczególnej uwagi na kilka podstawowych kwestii, które definiują, czy dany podzespół będzie pasował do naszego samochodu. Wbrew pozorom każdy producent samochodów stosował wiele różnych rozruszników w swoich silnikach, co jeszcze bardziej utrudnia wybór.

Rozrusznik samochodowy – co to takiego?

Rozrusznik samochodowy to jeden z podstawowych elementów wchodzących w skład osprzętu naszej jednostki napędowej. Bez niego nie moglibyśmy uruchomić naszego silnika za pomocą kluczyka czy przycisku na desce rozdzielczej, lecz zmuszeni bylibyśmy do ręcznego obracania silnikiem jak to było spotykane w dawnych czasach, np. za pomocą odpowiedniej korby. Rozrusznik samochodowy składa się z biegunów, wirników, komutatorów oraz szczotek. Jest to nic innego jak niewielkich rozmiarów silnik elektryczny umożliwiający uruchomienie jednostki napędowej w naszym samochodzie. Rozrusznik to ogromna wygoda dla kierowcy, jednak przy jego awarii staje się dużym problemem.

Gdzie kupić rozrusznik samochodowy?

Obecnie dostęp do różnego rodzaju rozruszników samochodowych jest bardzo ułatwiony. W dobie licznych sklepów stacjonarnych czy internetowych oferujących szeroki wybór części zamiennych do samochodów sam zakup nie stanowi większego problemu. Szeroki wybór rozruszników samochodowych znajdziecie Państwo również na stronie CentrumAuto.pl. Jedynym problemem jaki może się pojawić przy wyborze rozrusznika do naszego samochodu to odpowiedni dobór jego parametrów. Nie jest to wbrew pozorom takie proste, szczególnie w przypadku zamienników.

rozrusznik samochodowy

Najważniejsze parametry techniczne rozrusznika

Rozrusznik musi być właściwie dopasowany do potrzeb naszego silnika oraz do instalacji elektrycznej naszego pojazdu. Bez spełnienia tych dwóch podstawowych warunków nie będzie on spełniał swojej roli. Ważne tutaj są parametry rozrusznika. Do podstawowych zaliczamy sposób jego mocowania oraz moc, którą on generuje. Przy dobieraniu rozrusznika trzeba znać podstawowe dane auta takie jak: marka, model, pojemność silnika, rocznik. W przypadku parametrów rozrusznika warto kierować się informacjami znajdującymi się na tabliczce znamionowej. Znajdziemy tam wszystkie najważniejsze i dokładne informacje na temat jego mocy i wielu innych parametrów.

Kiedy trzeba wymienić rozrusznik?

Rozrusznik jest podzespołem, który jest stosunkowo mocno eksploatowany podczas użytkowania naszego samochodu, szczególnie podczas jazdy typowo miejskiej. Częste korzystanie z rozrusznika może powodować szereg jego uszkodzeń, które mogą objawiać się na różne sposoby. Najczęściej występują dziwne odgłosy podczas uruchamiania silnika, wolne „kręcenie” podczas odpalania mimo prawidłowego stanu naszego akumulatora, a także nieuruchamianie się rozrusznika po przekręceniu kluczyka.

Warto więc dbać o stan naszego rozrusznika, ponieważ umożliwia on nam sprawne uruchomienie silnika naszego pojazdu. Powinniśmy więc okresowo sprawdzać stan naszego rozrusznika, weryfikować wygląd przewodów doprowadzających prąd, a kiedy pojawią się jakiekolwiek niepokojące sygnały, powinniśmy natychmiast poddać ten element regeneracji lub wymienić na nowy.

Share

Leave a Reply