14 July, 2024, 08:03

Jakie jest zadanie amortyzatorów?

Tak naprawdę głównym zadaniem amortyzatorów jest podniesienie bezpieczeństwa na drodze. Dzięki odpowiedniej pracy tych urządzeń uzyskujemy właściwą przyczepność kół do podłoża. Choć oczywiście tłumienie drgań i zwiększenie komfortu jazdy również są istotnymi funkcjami amortyzatorów. Elementy te odpowiadają też za długość drogi hamowania, a także pośrednio wpływają na działanie systemów ABS i ESP.

Zużyte amortyzatory – po czym poznać, że przyszedł czas na wymianę?

Nierówne zużywanie się opon, większe niż zazwyczaj kołysanie nadwozia, stukanie, syczenie lub pisk, dochodzące z okolic zawieszenia podczas jazdy po nierównościach, a także brak odporności na boczne wiatry i nadmierne przenoszenie drgań –– to wszystko objawy typowe dla zużycia amortyzatorów. Oprócz nich, w przypadku niesprawnych amortyzatorów, będziesz mógł zaobserwować szybkie zużywanie się elementów gumowo-metalowych zawieszenia, a także wzmożony “efekt nurkowania,” pojawiający się podczas hamowania. Widocznym znakiem, że nasze amortyzatory wymagają wymiany, będzie również wyciek oleju hydraulicznego.

amortyzatory

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje amortyzatory są już zużyte, udaj się do serwisu lub stacji diagnostycznej, w której odpowiednio wykwalifikowany specjalista sprawdzi, czy faktycznie należy wymienić te elementy w Twoim samochodzie. Nie ryzykuj –– jeśli amortyzatory kwalifikują się do wymiany, nie zwlekaj z przeprowadzeniem jej. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, dlaczego warto kontrolować stan swoich amortyzatorów, koniecznie przeczytaj ten artykuł – https://www.autoamortyzatory.com/nie-ryzykuj-wymien-niesprawne-amortyzatory/.

W przypadku nowych samochodów na pierwszą diagnostykę należy się udać po upływie trzech lat od zakupienia pojazdu (kolejne przeglądy należy wykonywać co dwa lata). Jeśli jednak pokonujemy znaczne odległości, to warto udać się na diagnostykę co 20-30 tysięcy kilometrów przebiegu.

Wyniki testu zawieszenia

Test zawieszenia polega na kontroli czasu przylegania opony do podłoża, w momencie wymuszania drgań o zmiennych częstotliwościach. Wyniki będą oddzielne dla każdego koła. Są one podawane w procentach. Poprawny stan układu tłumiącego występuje w momencie, kiedy wyniki znajdują się w przedziale 50-80%. Jeżeli wynik będzie wynosił poniżej 50%, konieczna jest wymiana amortyzatorów.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć wielu ciekawych i praktycznych rzeczy na temat amortyzatorów, odwiedź stronę http://autoamortyzatory.com/. Znajdziesz tam wszystko, co warto wiedzieć o tych urządzeniach

Share

Leave a Reply