14 July, 2024, 07:13

W poszukiwaniu najlepszych klocków hamulcowych

Kupując samochód z salonu, nie musimy się przejmować wymianą części. Wszelkie elementy wyposażenia są sprawne i dostosowane do wymagań danego pojazdu. Inaczej jest w przypadku samochodu używanego. Poszczególne części, takie jak choćby klocki hamulcowe, mogą wymagać wymiany. Powstaje wtedy pytanie, jakie klocki wybrać? Podpowiadamy, czym należy się kierować poszukując klocków samochodowych do swojego pojazdu.

Sprawdź, czy klocki wymagają wymiany

Oczywiście nie zawsze klocki w samochodzie z rynku wtórnego wymagają wymiany. Niemniej jednak należy pamiętać, że są to elementy, które stosunkowo szybko ulegają zużyciu. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nawet jeśli nie od razu po zakupie samochodu, to po krótkim czasie jego użytkowania wymiana będzie konieczna. Niemniej jednak najlepiej dokonać po prostu przeglądu klocków. Czasami wystarczy na nie spojrzeć, aby wiedzieć, że wymagają wymiany. Jeżeli okładzina jest mocno wytarta, efektywność działania klocków hamulcowych jest zbyt mała, aby można mówić o bezpiecznym poruszaniu się danym samochodem.

Dokonując przeglądu klocków, warto oczywiście sprawdzić również inne części układu hamulcowego. Ponadto, niezbędne jest wykonanie tak podstawowych czynności, jak na przykład sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego i ewentualna jego wymiana. Jak to zrobić, dowiesz się z poniższego artykułu https://www.centrumhamulcowe24.pl/plyn-hamulcowy-jak-sprawdzic-jego-ilosc-kiedy-nalezy-go-wymienic/.

Wybór klocków hamulcowych

Znalezienie odpowiednich klocków hamulcowych nie musi być wcale trudne. Wystarczy zaznajomić się z kilkoma podstawowymi parametrami, których producenci tych elementów używają, aby określić rodzaj i jakość swoich produktów. Zdecydowanie najistotniejszy z parametrów, to współczynnik tarcia. Zasadniczo oznacza on, jak mocno klocki ocierają się o tarcze hamulcowe. Siła tarcia bezpośrednio przekłada się na efektywność hamowania. Wydawać by się więc mogło, że należy kupować klocki o jak najwyższym współczynniku tarcia. Jednak nie zawsze jest to właściwa droga. Silne tarcie oznacza równie szybkie zużywanie się klocków. Dlatego najwyższe współczynniki tarcia wskazane są w zasadzie tylko w przypadku samochodów wyścigowych. Jeżeli jeździsz spokojnie i głównie po mieście, możesz wybrać klocki o przeciętnej sile tarcia. Zwróć również uwagę na takie parametry, jak odporność na ścieranie, nacisk oraz wysokie temperatury. To ważne, aby zapewnić jak największą wytrzymałość klocków. Szukasz dalszych informacji na temat klocków hamulcowych i układu hamulcowego ogółem? Zatem zajrzyj na stronę www.centrumhamulcowe24.pl.

Share

Leave a Reply