Olej silnikowy to niezbędny element każdej jednostki napędowej i należy ją na bieżąco wymieniać. Jakie funkcje pełni? Na co trzeba zwrócić uwagę?
W przypadku oleju silnikowego powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie na zalecenia producenta, które znaleźć można w instrukcji obsługi pojazdu. Sytuacja w technologii silników stale się zmienia, więc nie można jednoznacznie określić reguł rządzących akurat tym tematem.
Silnik wykorzystuje spalanie mieszanki paliwowo – powietrznej i to właśnie dzięki temu procesowi samochód porusza się. Paliwo i powietrze trafia przez zawór do tłoka, są tam sprężane, zapalane i właśnie tam oddają energię.
Można już tutaj powoli więc dostrzec zależność pomiędzy wymianą filtrów paliwa i powietrza, i wymianą oleju silnikowego. Jeśli filtry wymieniane są regularnie, to możemy sobie pozwolić na dłuższy okres eksploatacji oleju. Kolejną sprawą są także warunki, w których przebiega ta eksploatacja. O czym konkretnie mowa?
Samochody wykorzystywane często w trybie pozamiejskim, po bezdrożach i wiejskich drogach na których pełno jest kurzu i brudu, są bardziej narażone na przyspieszone zużycie wyżej wymienionych podzespołów. Do silnika wszystkie te zanieczyszczenia dostają się bowiem wraz z powietrzem. Potencjalne, negatywne skutki tego zjawiska zredukować możemy wymieniając filtr powietrza i olej silnikowy częściej, niż zazwyczaj.
Kolejną kwestią jest zanieczyszczone paliwo, które wciąż niestety potrafi trafić do naszego baku. Zazwyczaj dzieje się tak, jeśli tankujemy na stacjach, które nie mogą uchodzić za znane i renomowane. Może to wynikać ze słabego jakościowo paliwa bądź z zanieczyszczeń powstałych w wyniku nieprawidłowego magazynowania bądź transportowania.
Reasumując, częstotliwość wymiany oleju zależy od tego, jaki model samochodu posiadamy i w jaki sposób go wykorzystujemy. To jednak nie koniec dylematów dotyczących oleju silnikowego. Powstaje bowiem pytanie, jaki olej silnikowy wlewać do silnika?
I w tym przypadku na pomoc przychodzi instrukcja obsługi naszego samochodu. Znaleźć tam można zarówno klasę jakości oleju (API – amerykańska, ACEA – europejska) jak i odpowiednią lepkość, jaką powinien mieć olej.
Te parametry wiązane są z warunkami, w jakich eksploatujemy auto, tym razem mowa jednak bardziej o warunkach atmosferycznych i klimatycznych. W naszym klimacie umiarkowanym absolutnym minimum ochrony daje olej 5W/40, jednak optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie oleju 15W/40.
Leave a Reply