14 July, 2024, 07:32

Paski klinowe

Czym są paski klinowe? Jest to bardzo ważna część silnika, dzięki której możliwe jest napędzanie pompy wody czy alternatora. Jazda bez sprawnego paska linowego jest praktycznie niemożliwa, dlatego też warto przyjrzeć się tej części bliżej.

W dzisiejszych czasach, paski klinowe są wstanie wytrzymać duże przebiegi, rzędu kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Wielu kierowców wymienia je wraz z rozrządem, po np. sześćdziesięciu tysiącach km, w zależności od zaleceń producenta. Czasem jednak, pasek klinowy potrafi szwankować wcześniej. Jego napięcie kontrolowane jest w połowie największej odległości pomiędzy kołami pasowymi.

Zły stan paska klinowego może być spowodowanym nieprawidłowym naciągiem paska, zepsutym kołem pasowym czy w końcu niewłaściwie dobrany pasek klinowy. Oczywiście to, ile wytrzyma pasek w naszym aucie zależne jest od jakości paska, jego producenta, materiału z jakiego jest wykonany etc.

Ważną czynnością jest regularne sprawdzanie napięcia paska, bowiem to właśnie od niego trwałość tej części. Jak już wspominaliśmy, napięcie mierzymy w połowie odległości pomiędzy kołami pasowymi – powinien dać się ugiąć od 5 do 15 mm.

Oczywiście problem z napięciem znika, jeśli w aucie jest zastosowany automatyczny napinacz, który reguluje wartość napięcia przy pomocy sprężyny – problemy z napięciem dotykają aut z ręcznym napinaniem.

Jakie są objawy za słabo napiętego paska? Przede wszystkim głośny pisk, szczególnie po nocy, gdy silnik jest zimny. Luźny pasek może skutkować także permanentnym niedoładowaniem akumulatora. Z kolei, jeśli za mocno napniemy pasek, będzie miał o wiele mniejszą trwałość a przy okazji błyskawicznie zużyją się łożyska kół pasowych, ponieważ będą przenosiły duże obciążenia.

W samochodzie może być jeden, długi pasek klinowy napędzający wszystkie urządzenia, bądź kilka przeznaczonych do poszczególnych urządzeń. Wymiana paska klinowego nie należy do najtrudniejszych czynności, choć pewnym problemem może okazać się mała ilość miejsca w komorze silnikowej.

Leave a Reply