4 December, 2023, 22:17

Przewody zapłonowe

Podstawową funkcją układu zapłonowego jest przenoszenie wysokich napięć z cewki zapłonowej do świecy zapłonowej. Bardzo ważną rolę pełnią przewody zapłonowe, zwane również kablami wysokiego napięcia, które stymulują efektywność całego układu.

Przewody zapłonowe są stale narażone na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza niskie i wysokie temperatury, brud, smary czy oleje. Nic więc dziwnego, że wielu mechaników rozpoczyna diagnostykę układu właśnie od przewodów zapłonowych. Czy jednak to one zawsze są odpowiedzialne za usterki?

Przewody zapłonowe nie należą do najbardziej skomplikowanych elementów w samochodzie, natomiast istotna jest jakość materiałów, z których są wykonane. Płynie przez nie prąd o wysokim napięciu, więc istotne są zarówno osłony kabla, jak i osłony terminali. Zazwyczaj producenci wykorzystują silikon, który ma świetne właściwości izolacyjne, a jednocześnie jest odporny na niskie i wysokie temperatury. Dzięki wykorzystaniu silikonu, prąd może przepływać bezstratnie i bez ryzyka przebicia.

Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne części układu zapłonowego są zależne od siebie, i np. przebicia na przewodzie zapłonowym mogą być efektem np. zużytych świec. Zużyta lub zepsuta świeca wymaga większego prądu do przeskoczenia iskry, a to z kolei często jest przyczyną  wypalenia osłon przewodu i przebić. Pamiętać o tym powinni właściciele aut z zamontowaną instalacją LPG, w których świece zapłonowe zużywają się szybciej.

Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu, przewody zapłonowe muszą zmagać się z np. zanieczyszczeniami, które są niebezpieczne dla osłon przewodów zapłonowych – mogą wypalić ścieżki na izolatorze świecy i w środku osłony. Niekorzystnie na przewody wpływa także źle zamontowana instalacja gazowa.

W trakcie montażu nowych przewodów zapłonowych, należy stosować się do kilku zasad, m.in. uważać, żeby nie ciągnąć kabla, przed czynnością dokładnie umyć ręce itp. Nawet niewielkie zanieczyszczenia z czasem mogą przerodzić się w nieszczelności przewodu zapłonowego. Jeśli już dojdzie do wypalenia ścieżki, jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana starych przewodów na nowe.

Leave a Reply