Podstawową funkcją układu zapłonowego jest przenoszenie wysokich napięć z cewki zapłonowej do świecy zapłonowej. Bardzo ważną rolę pełnią przewody zapłonowe, zwane również kablami wysokiego napięcia, które stymulują efektywność całego układu.
Przewody zapłonowe nie należą do najbardziej skomplikowanych elementów w samochodzie, natomiast istotna jest jakość materiałów, z których są wykonane. Płynie przez nie prąd o wysokim napięciu, więc istotne są zarówno osłony kabla, jak i osłony terminali. Zazwyczaj producenci wykorzystują silikon, który ma świetne właściwości izolacyjne, a jednocześnie jest odporny na niskie i wysokie temperatury. Dzięki wykorzystaniu silikonu, prąd może przepływać bezstratnie i bez ryzyka przebicia.
Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne części układu zapłonowego są zależne od siebie, i np. przebicia na przewodzie zapłonowym mogą być efektem np. zużytych świec. Zużyta lub zepsuta świeca wymaga większego prądu do przeskoczenia iskry, a to z kolei często jest przyczyną wypalenia osłon przewodu i przebić. Pamiętać o tym powinni właściciele aut z zamontowaną instalacją LPG, w których świece zapłonowe zużywają się szybciej.
Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu, przewody zapłonowe muszą zmagać się z np. zanieczyszczeniami, które są niebezpieczne dla osłon przewodów zapłonowych – mogą wypalić ścieżki na izolatorze świecy i w środku osłony. Niekorzystnie na przewody wpływa także źle zamontowana instalacja gazowa.
W trakcie montażu nowych przewodów zapłonowych, należy stosować się do kilku zasad, m.in. uważać, żeby nie ciągnąć kabla, przed czynnością dokładnie umyć ręce itp. Nawet niewielkie zanieczyszczenia z czasem mogą przerodzić się w nieszczelności przewodu zapłonowego. Jeśli już dojdzie do wypalenia ścieżki, jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana starych przewodów na nowe.