13 September, 2024, 05:55

Sprzęgła samochodowe – budowa, rodzaje, działanie

Choć sprzęgło samochodowe jest w każdym samochodzie, to jednak mało kto jest w stanie powiedzieć, jaki konkretny rodzaj znajduje się w jego aucie, jak jest zbudowany i oczywiście, na czym polega jego zasada działania.

Co to jest i do czego służy?

Sprzęgło, a właściwie cały zestaw różnego rodzaju elementów, które wchodzą w skład tego systemu, służy do łączenia dwóch wałów, czyli wału napędowego i napędzanego, aby możliwe było przeniesienie pomiędzy nimi momentu obrotowego. Oba te wały muszą być rozłączalne, aby możliwe było dokonywanie zmiany biegów w skrzyni biegów. Przekładnia zostaje za sprawą sprzęgła odłączona od silnika, następuje wbicie wyższego lub niższego biegu, a następnie znowu przy pomocy sprzęgła oba wały zostają połączone.

Sprzęgła samochodowe rodzaje

Sprzęgła samochodowe nie występują oczywiście tylko w jednym modelu. Na rynku spotkać można wiele rodzai, jednak wyróżnić można trzy najczęściej spotykane modele. Są to sprzęgła ścierne, hydrokinetyczne i elektromagnetyczne.
Wersja elektromagnetyczna do działania wykorzystuje magnesy, które poprzez elektryczne sterowanie odciągają lub przyciągają do siebie tarcze ścierne. Nie są zbyt popularne w samochodach osobowych ze względu na działanie zero-jedynkowe i brak poślizgu tarcz ściernych, który niezbędny jest do wygodnego korzystania z samochodu.
Sprzęgło hydrokinetyczne do swojego działania wykorzystuje obecność cieczy, która w skutek wirowania wytwarza energię kinetyczną, która przenosi moment obrotowy. Sprzęgło to pracuje na stałym poślizgu, przez co jego obecność powoduje zużywanie nieco więcej paliwa. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywane jest ono w przypadku automatycznych skrzyń biegów.
Zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym rodzajem sprzęgła jest sprzęgło ścierne. Składa się ono z tarczy sprzęgła, koła zamachowego, tarczy dociskowej i oczywiście mechanizmu wyciskowego. Zasada działania takiego sprzęgła samochodowego jest bardzo prosta. Koło zamachowe, które znajduje się od strony silnika, połączone jest z tarczą ścierną, która znajduje się od strony skrzyni biegów. W momencie wciśnięcia przez kierowcę pedału sprzęgła dochodzi do przekazania siły do łożyska wyciskowego, które powoduje rozłączenie sprzęgła, czyli po prostu rozdzielenie koła zamachowego i tarczy ściernej.
Tego typu sprzęgło jest bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, jednak jego używanie wymaga nieco praktyki, co często jest problemem w przypadku początkujących kierowców. Zbyt silne lub wolne używanie sprzęgła często jest źródłem zdławienia i w efekcie tego wyłączenia silnika samochodu.

Share

One Comment

  1. Arek Reply

    Bardzo ciekawy i dużo wyjaśniający wpis – podobne artykuły znaleźć można na stronie https://mitsubishi-blog.pl/ Samo sprzęgło to element, którego w żadnym wypadku nie można bagatelizować – nawet najdrobniejsza usterka z nim związana może w bardzo krótkim czasie przerodzić się w coś większego, narażając nas na niemałe koszty. Warto więc każdą nieprawidłowość skonsultować z mechanikiem.

Leave a Reply