14 July, 2024, 07:27

Mechanizm działania sprzęgła

Ruch samochodu jest możliwy dzięki wytworzeniu momentu obrotowego, który wymaga przeniesienia z silnika na koła. Niezwykle istotnym podzespołem biorącym udział w tym procesie jest sprzęgło, które odpowiada za przeniesienie momentu obrotowego na skrzynię biegów. Natomiast za sprawą pedału sprzęgła kierowca zatrzymuje przekazywanie momentu obrotowego, co umożliwia zmianę biegów.

Warto nieco bliżej przyjrzeć się mechanizmowi działania sprzęgła, a także jego budowie. Mając świadomość tego, jak funkcjonuje sprzęgło, o wiele łatwiej wykryć jego awarię, dopóki nie jest jeszcze bardzo poważna. Tempo interwencji w przypadku problemów ze sprzęgłem jest niezwykle ważne.

Jak działa sprzęgło?

Konstrukcja i działanie sprzęgła są dosyć skomplikowane. Najważniejsze elementy tego podzespołu to z pewnością: łożysko, docisk i tarcza sprzęgła. Przekazanie momentu obrotowego nie byłoby możliwe bez zbliżenia docisku do tarczy sprzęgła, która przekazuje go dalej. Niemniej jednak, aby do tego doszło, niezbędne jest sprawne działanie kilku innych elementów wspierających pracę sprzęgła.

Sklep z tanimi sprzęgłami

Pierwszym etapem procesu przekazywania momentu obrotowego jest jego transfer na wał korbowy będący w bezpośrednim kontakcie z silnikiem. Wał korbowy to element ściśle połączony z kołem zamachowym, stąd też ruch jednej z tych części powoduje ruch drugiej. Wprawione w ruch koło zamachowe odpowiada natomiast za przytwierdzenie docisku do tarczy sprzęgła. Na ostatnim etapie moment obrotowy przekazywany jest z tarczy sprzęgła na tzw. wałek sprzęgłowy, będący już jedną z części skrzyni biegów.

Większość kierowców kojarzy sprzęgło głównie z przerzucaniem biegów. Rzeczywiście, wciśnięcie pedału sprzęgła odłącza wał korbowy od pozostałych elementów, przez co transfer momentu obrotowego zostaje przerwany. Oznacza to, że sprzęgło jest absolutnie niezbędne, aby pojazd mógł się poruszać. Niesprawnie działające sprzęgło uniemożliwia zmianę biegów, a tym samym dalszą jazdę.

Zakup sprzęgła

Ze względu na olbrzymie znaczenie sprzęgła dla sprawności pojazdu, zalecamy zawsze korzystać z najwyższej jakości podzespołu. Przede wszystkim warto kupować wszystkie elementy sprzęgła od jednego producenta. Ponadto, dobrze aby były to części oryginalne, przeznaczone dla danego modelu pojazdu lub też ich atestowane zamienniki. Sklep z tanimi sprzęgłami często może posiadać bardzo atrakcyjną ofertę, z której warto skorzystać. Niemniej przed dokonaniem zakupu wartość sprawdzić opinie na temat producenta danego sprzętu oraz skonsultować swój wybór z fachowcem.

Share

One Comment

  1. Zigi Reply

    Laikowi wydawać się może, że sprzęgło to bardzo prosta część samochodu, a jak się jednak okazuje składa się z wielu skomplikowanych elementów, bez których po prostu nie bylibyśmy w stanie jeździć samochodem. Nie warto tutaj oszczędzać – jeśli zauważymy jakikolwiek problem z działaniem sprzęgła w aucie, natychmiast trzeba udać się do mechanika, jeśli chcemy uniknąć olbrzymich kosztów napraw. Dla zainteresowanych polecam odwiedziny na https://seat-blog.pl/ gdzie publikowane są liczne ciekawostki ze świata motoryzacji.

Leave a Reply