22 November, 2024, 10:43

Światła ksenonowe

Coraz częściej na drogach możemy zauważyć pojazdy o silnej i niebieskiej barwie światła. Auta te wyposażone są przeważnie w reflektory ksenonowe. W światłach tych nie ma żarówki, lecz za wygenerowanie źródła odpowiedzialny jest palnik wyładowczy. Jest nim bańka szklana, w której znajdują się elektrody.

Nieodłącznym elementem budowy światła ksenonowego jest gaz szlachetny, znajdujący się w bańce. Po dostarczeniu napięcia do elektrod powstaje łuk o bardzo mocnym świetle i jasnej barwie.Światło ksenonowe wydaje strumień światła koloru białego o niebieskiej poświacie. Natężenie występujące w tego typu światłach jest trzy razy większe niż w tradycyjnych żarówkach mijania.

PENTAX ImageBudowa lampy:

  • trzonek
  • elektrody
  • komora wykładowcza
  • bańka szklana
  • przewód

Aby zainicjować powstanie strumienia światła niezbędne jest zastosowanie w układzie przetwornicy.  Do wygenerowania łuku elektrycznego potrzeba napięcia o wysokości 25 kV. W celu podtrzymania łuku wystarczy jedynie napięcie rzędu 85 V. Znajdujący się tam sterownik reguluje wartość prądu jaki przepływa przez lampę podczas zapłonu, lecz kilka sekund później zwiększa wartość prądu w celu uzyskania maksymalnej wydajności reflektora.

Żarnik D2R a D2S

Żarnik D2R występuje w reflektorach konwencjonalnych, czyli takich w których nie ma soczewki. D2S to typ palnika, który montuje się w reflektorach protekcyjnych czyli posiadających soczewkę. Podstawową różnicą jaką możemy zauważyć jest przesłona występująca w D2R, która ma za zadanie zabezpieczyć odbijanie światła w nieodpowiednim kierunku. Brak przesłony będzie powodował oślepianie kierowców nadjeżdżających z przeciwka. Ceny takich żarników ksenonowych są zdecydowanie większe niż zwykłych żarówek halogenowych. Na tej stronie możemy sprawdzić różnice oraz ceny części do wszelkiego typu pojazdów http://www.iparts.pl/czesci-do-ciezarowek/.

Samopoziomowanie

Każde auto wyposażone w światła ksenonowe musi posiadać układ samopoziomowania, czyli automatyczna regulacja kąta nachylenia światła. Dzięki temu zamiana położenia pojazdu nie wpływa na kąt padania strumienia. Tak więc regulacja kąta położenia reflektora może być przeprowadzana w sposób dynamiczny lub statyczny.  Za pomocą regulacji statycznej możemy zwiększyć bądź zmniejszyć zasięg światła niezależnie od masy obciążenia auta. Drugi sposób regulacji występuje podczas gwałtownych ruchów pojazdu związanych z hamowaniem lub przyśpieszaniem. Sygnały z czujników położenia auta i ABSu zostają wysyłane do sterownika położenia reflektora, który ustala wysokość światła.

Spryskiwacze reflektorów

Warto dodać, iż każde auto z takim oświetleniem musi posiadać spryskiwacze reflektorów. Ze względu na stawiane wymogi są one niezbędne. Brak tego urządzenia grozi utratą dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli policji. Jeśli mamy auto z oryginalnym światłem ksenonowym, montaż spryskiwaczy był obowiązkowy, aby auto mogło opuścić fabrykę. Sprawa wygląda inaczej, gdy montaż ksenonów wykonaliśmy osobiście, ponieważ założenie spryskiwaczy nie należy do najprostszych rzeczy.

Leave a Reply