14 July, 2024, 08:26

Świece żarowe

Świece żarowe to integralny element rozruchowy silników Diesla. Ich funkcja staje się szczególnie odczuwalna w zimie, kiedy warunki do uruchomienia auta są trudniejsze. Warto więc dowiedzieć się jaka jest budowa świec żarowych, awarie i okresy wymiany.

Czynnikiem wpływającym na zapłon oleju napędowego jest temperatura w cylindrze. Logiczne jest to, że jeśli jest zbyt niska, rozrusznik mimo wytworzonej kompresji nie zdoła doprowadzić do zapłonu. W silnikach Diesla stosuje się świece żarowe, w celu ułatwienia zapłonu mieszanki paliwowo – powietrznej.

Pewnym uproszczeniem ale także i dobrym zobrazowaniem działania świecy żarowej jest przyrównanie jej do grzałki. Świeca żarowa bowiem nagrzewa się dzięki prądowi, który przepływa w układzie. Jej funkcja jest zależna od tego, czy silnik ma wtrysk pośredni bądź bezpośredni. W przypadku tego pierwszego, świece montuje się tak, że jej koniec znajduje się w środku cylindra. Olej napędowy jest wtryskiwany w taki sposób, że ma styczność z rozgrzaną świecą żarową. Z kolei w przypadku silnika z wtryskiem bezpośrednim świecę żarową montuje się w kolektorze ssącym i jej podstawową funkcją jest ogrzewanie powietrza.

We współczesnych autach samochody z silnikiem Diesla posiadają specjalną kontrolkę nagrzania na desce rozdzielczej, wyglądającą jak pomarańczowa spirala. Gdy przekręcimy kluczyk, kontrolka się zapala i do momentu jej zgaszenia, nie powinniśmy uruchamiać silnika. Gdy tak się dzieje, oznacza to bowiem, że świeca żarowa osiągnęła właściwą temperaturę. Nie zastosowanie się do tej zasady może być brzemienne w skutkach. Z jednej strony silnik powinien się uruchomić, z drugiej jednak początkowe obroty bez zapłonu mogą spowodować, że niespalone paliwo trafi do katalizatora co w większości przypadków oznacza uszkodzenie tego elementu.

Jednym z podstawowych objawów uszkodzonych świec żarowych są właśnie problemy z uruchomieniem silnika i przedłużające się świecenie kontrolki. Gdy zaobserwujemy takie symptomy powinniśmy jak najszybciej udać się do serwisu, bowiem sprawne świece żarowe to podstawa eksploatacji każdego silnika Diesla, szczególnie w okresie zimowym. Pamiętajmy, że jazda z zepsutymi bądź zużytymi świecami żarowymi w dłuższej perspektywie może oznaczać uszkodzenie całego silnika.

Leave a Reply