14 July, 2024, 07:57

Używana chłodnica – warto ją kupić?

Na aukcjach internetowych często spotka się z części używane do samochodu. Podobnie na giełdach samochodowych- tam używanych części jest aż w nadmiarze. Niektórzy użytkownicy aut decydują się za zakup części używanych, z czego wynikają późniejsze problemy. Przykładem oferty na części używane może być chłodnica cieczy. Bywalcy giełd zapewne wielokrotnie mieli okazję obserwować duże ilości używanych chłodnic, bez opakowań. Czy to na pewno dobre rozwiązanie dla naszego silnika?

Z czego składa się chłodnica?

chlodnica-2Chłodnica składa się ze zbiorników plastikowych, rurek przewodzących, odprowadzających ciepło oraz uszczelnień. Materiałem z jakiego zbudowane są chłodnice jest w przeważającej mierze aluminium, metal łatwo przewodzący ciepło, lekki, jednakże bardzo wrażliwy na utlenianie i korozję międzykrystaliczną. Po opróżnieniu z płynu i wymontowaniu z auta, chłodnica używana bardzo szybko rozsycha się na uszczelkach i jest to proces nieodwracalny. Dodatkowo wypłukane od środka rurki chłodnicy używanej, wystawione na działanie powietrza szybko się utleniają. Używana chłodnica, nawet gdy wygląda idealnie, po założeniu do auta może natychmiast bardzo mocno przeciekać się w bardzo szybkim czasie, w najmniej spodziewanym momencie. Ponadto, nawet idealnie wyglądająca chłodnica używana może się okazać zakamieniona od wewnątrz, przez co po założeniu chłodnicy auto zacznie nam się po prostu grzać. Może się okazać także, że plastikowe zbiorniki chłodnicy używanej są przegrzane i kruche lub poklejone, przez co ich trwałość jest mocno ograniczona.

Raczej unikać

W wielu autach chłodnice do wersji z klimatyzacją są bardziej wydajne od chłodnic cieczy do aut bez klimatyzacji. Poza tym chłodnice do aut z automatyczną skrzynią biegów w przeważającej mierze mają ukryte wewnątrz zbiorników miniaturowe chłodnice oleju automatycznej skrzyni biegów w tym również ten element w chłodnicy używanej może mieć ukrytą przed naszym wzrokiem nieszczelność. Wymieszanie oleju przekładniowego z płynem chłodzącym prowadzi do uszkodzeń automatycznej skrzyni biegów, z czym wiążą się bardzo duże koszty naprawy.
Jeśli jednak się zdecydujesz…

Kupując chłodnicę używaną z reguły nie otrzymujemy gwarancji oraz dowodu zakupu, przez co trudno jest reklamować używkę, co powoduje że nasz zakup ryzykowny. Jeżeli decydujemy się na taki zakup- zażądajmy paragonu i gwarancji. Sprzedawca w miarę możliwości powinien nam je zapewnić.

Jesteś zainteresowany chłodnicami? Poczytaj bloga poświęconego tej dziedzinie – www.nowechlodnice.pl

Leave a Reply