20 April, 2024, 08:37

Zwiększamy moc w samochodzie – co na to sprzęgło?

Praktycznie każdy kierowca po pewnym czasie marzy o zwiększeniu mocy w swoim samochodzie. Powstaje coraz więcej warsztatów, które specjalizują się w modyfikowaniu samochodów. Większość przeróbek sprowadza się do zmian w mapie silnika zapisanej w komputerze pokładowym, czasem dodatkowo wymieniane są takie elementy jak turbina, pompy wtryskowe, układy dolotowe bądź wydechowe. Przyrosty mocy są w wielu wypadkach imponujące, jednak co zrobić ze sprzęgłem, które będzie musiało przenieść znacznie większą moc i moment obrotowy?

O czym najczęściej zapominamy podczas modyfikacji naszych samochodów?

Często zdarza się, że modyfikując nasz samochód, zwiększając jego moc zapominamy o kluczowych podzespołach, które również powinny zostać wzmocnione lub wymienione na inne. Do najważniejszych elementów naszego samochodu należą oczywiście hamulce i przeniesienie napędu. W wypadku tego drugiego podczas zwiększenia mocy najbardziej niszczy się sprzęgło, które przeważnie przystosowane jest tylko do 30% przyrostu. Jeśli zamierzamy zwiększyć moc naszego samochodu jeszcze bardziej, to warto pomyśleć o odpowiednich modyfikacjach. Odpowiednia przeróbka naszego sprzęgła zwiększy jego bezawaryjność i pozwoli nam dłużej cieszyć się jego sprawnością, mimo większych niż standardowych wymagań.

Jak przygotować sprzęgło do przyrostu mocy?

Fabryczne sprzęgła montowane w samochodach nie są przystosowane do sportowej czy wyczynowej jazdy. Gwałtowne ruszanie, „strzały” ze sprzęgła, szybkie zmiany biegów nie sprzyjają ich żywotności. Budowa sprzęgła nie jest zbyt skomplikowana. Jego elementami głównymi są docisk, tarcza oraz koło zamachowe, których zasada działania różni się w zależności od rodzaju sprzęgła. Podstawową czynnością procesu wzmacniania naszego sprzęgła jest wymiana sprężyn odpowiedzialnych za tłumienie drgań. Przeważnie wymienia się je na takie o większej twardości, lub całkowicie zastępuje się je sztywnym elementem. Kolejnym działaniem powinno być dobranie odpowiednich okładzin na tarczę sprzęgła. Te montowane oryginalnie nie mają zbyt dużej odporności, twardości i nie są w stanie odprowadzić odpowiedniej ilości ciepła. Dlatego często stosuje się tarcze złożone z elementów łopatkowych. Takie rozwiązanie pozwala na lepsze chłodzenie całego zestawu, a co za tym idzie ochronę przed uszkodzeniem wynikającym z różnicy temperatur oraz zachowania większej sprawności podczas agresywnej jazdy. Ostatnim elementem, który ma wpływ na wytrzymałość oraz wyczynowe możliwości naszego sprzęgła jest koło zamachowe. Często można spotkać się ze zmniejszaniem jego masy. Zabieg ten pozwala silnikowi na szybsze wkręcanie się na obroty oraz skraca czas wciśnięcia pedału. Należy to jednak powierzyć specjalistom, ponieważ zbyt lekkie koło zamachowe może prowadzić do falowania obrotów, generowania wibracji oraz gaśnięcia samochodu na biegu jałowym.

Planując działania z zakresu tuningu samochodowego, a zwłaszcza zwiększania jego mocy pamiętajmy, by było to jak najbardziej przemyślane i kompleksowe. Nie wystarczy samo podniesienie mocy, ponieważ potrzebne będzie również wzmocnienie wielu elementów oraz podzespołów odpowiedzialnych za przeniesienie mocy na asfalt, a także tych które zatrzymają nasz pojazd w razie potrzeby. Decydując się na wzmocnienie sprzęgła zawsze postawmy na usługi świadczone przez dobrze sprawdzone warsztaty. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wytrzyma ono nawet największe przyrosty mocy.

Share

Leave a Reply