27 February, 2024, 13:43

Reflektory w samochodach – rodzaje oraz przepisy

Producenci prześcigają się w stosowaniu różnego rodzaju rozwiązaniach stosowanych w samochodach osobowych, których celem jest polepszenie komfortu kierowców oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Z pewnością dużym faktorem są w tej kwestii reflektory samochodowe, które na przestrzeni lat zmieniły się bardzo mocno. W dzisiejszym artykule opiszemy, jakie występują rodzaje reflektorów w starszych, jak i nowoczesnych samochodach osobowych. Zapraszamy!

Stare i dobre żarówki halogenowe

Pomimo upływu lat na ulicach nadal można spotkać mnóstwo samochodów oświetlających drogę żarówkami halogenowymi. Najczęściej stosuje się te z oznaczeniami H5 i H7. Zakupić je można nie tylko w sklepach motoryzacyjnych – dostępne są bowiem na praktycznie każdej stacji benzynowej, a nawet w supermarkecie. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość szybkiej wymiany uszkodzonej żarówki oraz niski koszt samej części do Opla Meriva jak i serwisu – w większości modeli możemy wykonać to na własną rękę w ciągu kilku minut. Istnieje rodzaj żarówek halogenowych w białym kolorze, które w pewnym stopniu jeszcze bardziej zwiększają widoczność na drodze, jednak trzeba liczyć się z wyższą ceną ich zakupu.

części do Opla Meriva

Światła ksenonowe

Na ulicach pojawia się coraz więcej nowych samochodów wykorzystujące tzw. reflektory ksenonowe. Charakterystyczną cechą tego rodzaju żarówek jest biała lub lekko niebieska barwa. Działanie reflektorów ksenonowych opiera się na gazie, który po nagrzaniu do temperatury roboczej dostarcza światło. W porównaniu z “halogenami” kierowcy otrzymują jego większy zasięg oraz lepszą widoczność. Warto również wspomnieć, że ksenony są bardziej wytrzymałe, jednak nie lubią częstego włączania i wyłączania. Mogą służyć nam długimi latami w przeciwieństwie do żarówek halogenowych, które trzeba wymieniać o wiele częściej.

Można spotkać się również określeniem świateł biksenonowych. Oznacza to, że zarówno światła mijania, jak i światła drogowe wykorzystują technologię ksenonową.

Nowoczesne technologie oświetlenia

W kilkuletnich samochodach kupowanych najczęściej bezpośrednio w salonach stosuje się coraz częściej reflektory LED-owe. Technologia ta zapewnia niesamowitą widoczność na drodze oraz zasięg obejmujący również pobocza drogi. Niestety trzeba liczyć się z tym, że w razie uszkodzenia reflektorów LED-owych koszty naprawy są po kosmiczne.

Najnowszym powiewem technologicznym w kwestii oświetlenia samochodu są reflektory laserowe, które dopiero co trafiły do oficjalnej sprzedaży. Montowane są obecnie w BMW Serii 7 z tego roku.

Leave a Reply