14 July, 2024, 08:29

Czym są filtry oleju?

Filtr oleju to nic innego, a część układu smarowania. Związane jest to oczywiście z funkcją oleju silnikowego, który musi być regularnie filtrowany z zanieczyszczeń organicznych (pozostałości po niespalonym paliwie, produkty utleniania, termiczny rozkład i spalanie samego oleju) czy nieorganicznych (pył w powietrzu i cząstki metali).

Olej silnikowy pełni bardzo ważną funkcję, bowiem to właśnie on smaruje wszystkie części silnika. Nie może być on jednak zanieczyszczony, bowiem ma wtedy większą lepkość, jest słabiej dystrybuowany i gorzej chroni przed korozją. Właśnie dlatego stosujemy filtr oleju, który wszystkie zanieczyszczenia zatrzymuje w sobie i nie daje im wydostać się do oleju silnikowego.

Zużyty bądź popsuty filtr oleju oznacza kłopoty dla użytkownika. Najszybciej zauważymy spadek mocy silnika i wzrost zużycia paliwa, a w ekstremalnych sytuacjach – nawet trwałe uszkodzenie silnika. Poza tym jednak objawy są praktycznie niezauważalne, przez co ryzyko awarii auta jest większe.

Omawiając filtry oleju trzeba mieć na uwadze, że we współczesnych silnikach olej musi zapewnić perfekcyjne warunki do pracy silnika. Silniki są bowiem produkowane w taki sposób, aby miały dużą moc i niskie spalanie. Idealny filtr oleju powinien zatrzymywać w sobie zanieczyszczenia takie jak ścier metalowy, kurz, cząsteczki sadzy, osady węglowe etc.

Filtr oleju kierowca powinien wymieniać przy każdej wymianie oleju silnikowego. Wpłynie to pozytywnie na jakość i długość eksploatacji naszego auta. Jazda z brudnym wkładem filtrującym to ryzyko przedostania się brudnego oleju do silnika, czego negatywne skutki możemy doświadczyć na własnej skórze.

Leave a Reply