14 July, 2024, 07:54

Jak dbać o lakier na karoserii?

Stan lakieru może bardzo dużo powiedzieć o tym, czy właściciel dba o swój samochód. Jeżeli chcesz się cieszyć perfekcyjnym wyglądem karoserii, powinieneś umieć zadbać o swój lakier. Należy mieć świadomość, że na stan lakieru samochodowego wpływają m.in. promienie UV (szczególnie latem, kiedy nasłonecznienie jest duże), które powodują matowienie lakieru. Zimą z kolei, nasz lakier narażony jest na działanie soli i piasku, służących do odśnieżania i usuwania lodu z asfaltu. Ponadto, lakier bardzo łatwo uszkodzić mechanicznie. Mogą to zrobić na przykład pryskające spod kół niewielkie kamyki.

Zadbaj o karoserię

Należy pamiętać, że dbanie o lakier to nie tylko kwestia estetyki, ale również chronienie karoserii przed korozją. Uszkodzona powłoka lakieru sprawia, że nasz samochód łatwiej może zacząć rdzewieć. Pierwszym, najprostszym sposobem pielęgnowania lakieru, jest zwykłe dbanie o jego czystość. Powinniśmy regularnie myć samochód, stosując do tego celu odpowiednio dobrane detergenty. Po myciu warto dokładnie wytrzeć auto. Jeżeli korzystamy z myjni samochodowych, możemy skorzystać z opcji woskowania samochodu za pomocą gorącego wosku, który po zaschnięciu stworzy na naszym lakierze powłokę ochronną. Ważne jest, żeby zetrzeć wosk z szyb, w przeciwnym razie będzie on bowiem pogarszał naszą widoczność, poprzez zmniejszenie przezroczystości szkła. Przy okazji, jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy płyn do spryskiwaczy ma wpływ na stan szyb, koniecznie przeczytaj ten artykuł – https://www.moto-centrum.pl/plyn-do-spryskiwaczy-czy-kazdy-jest-bezpieczny/.

Ręczne nakładanie wosku

Jeżeli jednak chcesz zabezpieczyć swój lakier na dłuższy okres (wosk na gorąco nie działa bowiem zbyt długo), postaw na ręcznie nakładany wosk, który następnie należy wypolerować. Choć jest to czynność praco- i czasochłonna, to zdecydowanie warto ją wykonać. Wosk należy nakładać bawełnianymi ściereczkami, za pomocą cienkich warstw. Następnie, samochód należy wypolerować za pomocą elektrycznej polerki lub ręcznie, używając do tego celu kawałków flaneli. Po woskowaniu nasz lakier będzie chroniony przed czynnikami zewnętrznymi, a dodatkowo po nawoskowanej powierzchni, bardzo ładnie spływa woda. Jeżeli na naszym lakierze zauważymy zarysowania i uszkodzenia,, którym nie dał rady wosk, zaopatrzmy się w specjalne środki, które zabezpieczą te miejsca i ochronią naszą karoserię przed korozją. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak jeszcze możesz dbać o swój samochód oraz na jakie rzeczy warto zwracać uwagę, zachęcamy do odwiedzenia www.moto-centrum.pl. Znajdziesz tam wiele przydatnych artykułów, które pomogą ci w pogłębianiu Twojej wiedzy na temat motoryzacji.

Share

Leave a Reply